My-mobile
Právě je ned 17.12.17 09:11

reklama

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Střípky z historie - Nokia 
Autor Zpráva
Moderátor

Poděkovali mu: 274 x

Příspěvek Střípky z historie - Nokia
Nokia je nadnárodní finská společnost. Její finanční obrat je od roku 2006 vyšší než celý rozpočet Finska. Pojďme si spolu projít stručně její historii!

Obrázek

Historie
Společnost byla založena roku 1865 Fredrikem Idestamem ve městě Nokia (Od názvu města je vytvořen také název společnosti. † 1916) jako papírenská společnost. Později začala vyrábět také gumárenské výrobky. Gumárenské divize se Nokia zbavila až na začátku 20. století. Po I. Světové válce začala Nokia vyrábět také telegrafní kabely. Až v 70. letech minulého století pronikla na trhy telekomunikační elektroniky.

Od února 2011 měla Nokia uzavřené partnerství s Microsoftem, v důsledku kterého dostaly všechny její smartphony systém Windows Phone, ten samý rok také ukončila vývoj svého operačního systému Symbian. Bohužel jí toto partnerství moc nepomohlo, a tak byla Nokia donucena prodat své hlavní sídlo za 170 000 000 € a propustit velkou část zaměstnanců.

V roce 2012 měla společnost největší ztráty v historii a v důsledku nespokojenosti některých jejích zaměstnanců byla bývalými zaměstnanci Nokie založena nová společnost Jolla.

Mobilní divize Nokie byla v roce 2013 odkoupena společností Microsoft za 7 000 000 000 $. Microsoft spolu s mobilní divizí a firemními službami získal i licence na mobilní patenty Nokie, vlastnictví ale nezískal. Nokii tak zůstala pouze divize zabývající se sítěmi a mapami Nokia HERE.

Mezi poslední výkřiky Nokie můžeme považovat tablet Nokia 2560 nebo telefony Lumia 1320 a 1520.

Nejznámější zařízení
Nokia vyrobila za dobu svého působení na trhu mobilních zařízení nespočet telefonů. Ukážeme si ty nejznámější.
Nokia 1011
Psal se rok 1992 a Nokia představila zařízení, které podporuje GSM a dokáže si zapamatovat až 99 mobilních čísel.
Nokia 8110
V roce 1999 uvedla na trh finská společnost telefon inspirovaný filmem Matrix. Uměl projíždět wap a přinesl legendárního hada!
Nokia 3310
Nokia představila model 3310, obrněnou "cihličku", která uměla na rok 2000 hodně funkcí.
Nokia 7650
Rok 2002 byl přelomový, do telefonů se dostal fotoaparát (0,3 MPx) a toto zařízení mělo i výměnné krty.
Nokia N70, N90, N91
Zařízení uměla video hovory, přehrávat hudbu a projíždět internet. Psal se rok 2005.
Nokia 5800
První dotykový telefon od Nokie s operačním systémem Symbian - 2008
Nokia N8
Dotykový telefon, 12 MPx fotoaparát, vyvolal velký boom v roce 2010.
Řada Lumia (WP 7.x)
První Lumia která dostala Windows Phone od Microsoftu v roce 2011
Řada Lumia (WP 8.x ; 10)
První telefon se systémem Windows Phone 8 byl Lumia 920 který byl na svojí dobu, velmi dobře vybavený. Rok 2012.

//EDIT

Já si myslím, že má Nokia svoji zlatou éru bohužel za sebou, je jen otázka času, jak dlouho bude přežívat. Má velké množství patentů a určitě toho dala mobilnímu světu hodně. Sám jsem nezkusil vlastnit jiný telefon než z finské stáje.

Přeji hodně štěstí do budoucna - Nokie!

A co myslíte vy?

-„Hoďte mě vlkům a vrátím se jako vůdce smečky.“

Nokia 2630 > LG A200 > Samsung B2100 > Nokia 5230 > Lumia 920 > Lumia 930 > LG G Flex 2 > Xiaomi Mi5

pon 13.04.15 15:10
Profil Twitter Skype Steam
Helper

Poděkovali mu: 1063 x
Medaile: 5
Member (1) High calibre silver (1) Best helper (1) Contributive helper gold (1)
Team member silver (1)

Příspěvek Re: Střípky z historie - Nokia
Můj osobní názor na tuto značku je, že zaspali dobu už v době, kdy byla na výsluní a vládla trhu s mobily.

První problém, že chrlila jeden typ mobilu za druhým, bez větších inovací, jen s drobnými designovými úpravami. Vznikla stovka klonů sebe sama.

Další problém byla nadsazená cena, kdy za poloviční částku člověk pořídil kvalitnější zařízení od konkurence a dokonce i s funkcemi navíc.

Třetí a asi hlavní, že nedokázala udržet krok s dotykáči od Applu a s androidy.

Osobně jako jeden z úspěchů u Nokie vidím zaměření na hráče v podobě první verze NGAGE konzolky, která přinesla dodnes nepřekonaný herní požitek a opravdu propracované hry.
Bohužel i tohle zabili sami už v začátcích, kdy nasadili opravdu přehnané ceny za hru (1000 - 1500 za hru!) a tak lidi hledali alternativy (kdo by neznal BiNPDA ;))
Přežila by, nebýt těch cen, které lidi nutila do warezu, a z vlastní zkušenosti vidím, že za pár kaček koupí hru téměř každý a sám teď využívám x placených pecek na androidu...

Osobně sem se Nokii dlouho vyhýbal, než sem čuchl k S40 (6230), S60 (N70, NGage, N73, N81). Přechod na jinou značku by mě ale neminul, jelikož se ztrátou symbianu a jednoduchosti hlupkií, mě WP nijak neoslovil, a upřímně ani ceny neklesly.

A do budoucna malá předpověď - Samsung se vydal stejnou cestou, čekám pád tohoto giganta xD

[ Odeslano z Android ] Obrázek

pon 13.04.15 18:07
Profil Twitter Facebook
Nováček

Poděkovali mu: 0 x

Příspěvek Re: Střípky z historie - Nokia
Tak já jsem možná poslední mohykán, ale Nokii pořád ještě používám :-) A docela mi stačí. Ale její budoucnost taky nevidím moc růžově...

čtv 23.04.15 13:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina