My-mobile
Právě je stř 13.12.17 10:23

reklama

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

iPhone 6s: Príspevok, ktorý vám pomôže sa rozhodnúť 
Autor Zpráva
Pomocný Administrátor

Poděkovali mu: 1121 x
Medaile: 8
Universal writer (1) Member (1) Specially member (1) High calibre silver (1)
Special one (1) Team member gold (1) Uploader (1) Moderator (1)

Příspěvek iPhone 6s: Príspevok, ktorý vám pomôže sa rozhodnúť
Na začiatok mi odpusťte štylizačné chyby, preklepy a tiež časté používanie parazitických floskúl, ktorými som zapĺňal prádzne miesta nedostatočne pracujúcej vynaliezavosti – popri písaní seminárnej práce o Číne a Tibete, práce o Agregátnej ponuke pri neokeynesovom pohľade a pri písaní hlavnej práce o Putinovi a zahraničnej politiky Ruska mi fantázia melie z posledného. Písal som to z mobilu a skôr ako seriózna recenzia to mal byť skromnejší, trochu odfláknutý článok o pohľade na novú generáciu iPhonu očami dlhoročného užívateľa platformy iOS a – aspoň autor v to dúfa, že tiež – objektívneho pomocného administrátora jedného malého mobilného fóra. Snažil som sa tiež, aby to v duchu zachovania čitateľnosti nebolo príliš dlhé.

Máte Android? Jednu z predchádzajúcich generácií iPhone? Rozhodujete sa medzi klasickou veľkosťou a iPhonom Plus?
Tento príspevok by vám mal poskytnúť postrehy a dojmy autora – dlhoročného užívateľa Apple produktov, ktorý vyskúšal i viacero modelov konkurenčnej platformy – z najnovšieho iPhone 6s. Pevne dúfam, že v tomto príspevku nájdete rozhodujúce argumenty nielen prečo upgradovať staršiu generáciu, ale prípadne aj prečo prejsť z Androidu na iOS – respektíve sa definitívne presvedčiť, že spomínaný iOS nie je pre vás tým pravým orechovým.
Ak ste na rozmedzí dvoch platforiem a neviete sa rozhodnúť, táto recenzia vyvráti dávno zabehnuté klišé, ktoré sa o Apple produktoch rozpráva už z povinnosti, a zároveň vás postrčí správnym smerom tým, že je všeobecne zameraná aj na nedostatky operačného systému z Cupertina – ktoré by ste pri prechodze z inej platformy mali mať na pamäti, aby ste neostali sklamaní.

Obrázek

Úvodná recenzia iPhone 6s
3D Touch. Hlavná novinka. iPhone 6s však vyniká niečím iným...

Od predstavenia nového iPhone 6s sa najviac v mediálnych kuloároch rozpráva o 3D Touch funkcii. Ide o novinku predstavenú v semptembri tohto roku najprv spoločnosoťu Huawei a jej modelom Mate S. Ide o displej citlivý na tlak. V prípade iPhone 6s naozaj veľmi citlivý. Displej začne reagovať už pri malom zvýšení tlaku (citlivosť ide samozrejme nastaviť). Pri silnom stlačení nasleduje fyzická odozva malého motorčeka v ľavej spodnej časti telefónu nazývaná tiež Taptic Engine. Pri stlačení máte proste dojem, že ste skutočne niečo stlačili a nie len ťukli na dotykovú plochu.
To ale nie je hlavná vec, ktorá by vás, ako majiteľov starších generácií iPhonov mala zaujímať. Tá najlepšia vec na novom iPhone je Touch ID. Senzor odtlačku prstov. Je neuveriteľne rýchly. Naozaj neuveriteľne. Použiteľnosť telefónu tým tak získava nový rozmer. So zlepšenou čitateľnosťou pri zvýšenej vlhkosti sa už nemusíte obávať, že váš iPhone neodblokujete na prvýkrát. Telefón tak je možné využívať na Apple Pay (v našich končinách až začiatkom budúceho roka) v omnoho praktickejšom poňatí, keďže senzor zareaguje prakticky okamžite a pri takmer neobmedzenom uhle, pod ktorým svoj prsť priložíte.
Doteraz ste možno Touch ID nevyužívali. Po novom máte rozhodujúci argument, prečo by ste ho mali použiť. A tým je rýchlosť odomkýnania telefónu. Cez Touch ID je to teraz najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta, ako odblokovať telefón. Jednoducho pri zablokovanom režime a zhasnutom displeji stlačíte domáce tlačítko (Home button pod displejom), kľudne môžete ihneď potom dať prst preč a telefón sa okamžite odblokuje. Za dva týždne som sa nestretol s jediným prípadom, kedy by telefón nerozpoznal môj dotyk. Odpadá teda nutnosť nastavenia jednoduchého číselného hesla v prípade nefunkčnosti odtlačku prsta pre čo najrýchlejšie odblokovanie telefónu – heslo tak môže byť aj zložité, čím sa zvyšuje zabezpečenosť zariadenia.
Pre užívateľov Androidu, ktorí nemajú s čím porovnať, keďže možno nemajú skúsenosti s predchádzajúcou generáciou, je to jednoducho povedané nesmierne rýchle. Odtlačok je prečítaný okamžite. Zabezpečenie je veľmi vysoké. Pri dlhom alfanumerickom hesle, nastavení možnosti vymazania iPhone po 10. zadaní nesprávneho hesla je zabezpečenie maximálne. Do telefónu sa vám nik nedostane. Nastaviť si potom môžete samozrejme ľubovoľný počet prstov (a teda nasnímať odtlačok niekoho z rodiny). A dostávame sa k jednému z hlavných dôvodov, prečo je iPhone voľbou číslo 1 pre podnikateľov (vychádzajúc z čísel v zahraničí). Komfort. Spoľahlivosť. Nevídaná bezpečnosť. Tu však moje superlatívy končia. V ďalších riadkoch sa ich bohužiaľ nedočkáte.

Oproti predchádzajúcej generácii, a to aj v porovnaní s iPhone 6, je nové s-ko poznateľne rýchlejšie. 70% nárasť rýchlosti procesora a 90% nárast pri grafickom čipe. To sú čísla, ktoré v skutočnom používaní pocítite. Oproti 6 nie až tak razantne, ale oproti 5s je to už bezprecedentný rozdiel.
Užívateľské porovnania a videorecenzie na YouTube naznačujú, že iPhone 6s pri reálnom používaní vo väčšine prekračuje konkurenčný Samsung Galaxy S6. A to najmä vďaka nižšiemu rozlíšeniu, ale aj vďaka húževnatosti a vynikajúcej zohranosti čipu Apple A9 so softvérom iOS 9. iPhone 6s si v porovnaní so Samsungom vedie lepšie v multitaskingu, i v načítaní novozapnutých aplikácií. Prečo porovnávam Galaxy S6 vs. iPhone 6s a nie vs. iPhone 6? Pretože iPhone 6 vyšiel v septembri roku 2014, pričom S6 vyšla až v apríli roku 2015. Je objektívne porovnávať telefóny a ich generáciu z rovnakého roku – a teda 6s 2015 vs. Galaxy S6 2015. A to bez ohľadu na fakt, že medzi vydaním iPhone 6s a Galaxy S6 je rozdiel 6 mesiacov, zatiaľ čo medzi iPhone 6 a Galaxy S6 až 7 mesiacov.
2 GB RAM pamäť potom prvýkrát po rokoch zabezpečí omnoho lepší chod iPhone pri otvorených viacerých kartách v Safari – teda v internetovom prehliadači. Čo sa dá v istom zmysle označiť za „dojenie“ – možno značky, možno užívateľov starších generácií – je funkcia Live Photos. Nedokážem pochopiť, prečo túto funkciu nedostali aj staršie iPhony. Live Wallpapers fungujú tak, že si nastavíte napríklad jednu z farebných rybiek – ktoré sú symbolom novej „eskovej“ rady – na zamknutú obrazovku a pri silnom stlačení (bez odozvy Taptic Enginu) sa vám pozadie začne hýbať. Ja osobne by som z estetického hľadiska uvítal skôr spôsob, pri ktorom by sa živé pozadia automaticky začali hýbať pri zobrazení zamknutej plochy. Bolo by to krajšie. Dať to iba do nových iPhonov a pod záštitou nového 3D Touch je zbytočné a umelé naháňanie čo najväčšieho počtu nových funkcií eskového iPhone oproti staršej generácii.

Ďalšou novinkou je 12 megapixelový fotoaparát. Zvýšenie megapixelov už bolo nutné. Nielen kvôli výrezom v lepšom rozlíšení, ale aj kvôli technologickému postupu displejov, monitorov a TV. 12 je však málo. Uvítal by som aspoň 20. Najmä kvôli spomínaným výrezom fotiek. Fotoaparát iPhone 6s je ale i tak vynikajúci. Nie je dokonalý, ale určite nesklame. Jeho hlavnou prednosťou vždy bolo stabilné podávanie výsledkov v rôznych podmienkach. Nemusíte nič nastavovať. Váš iPhone si poradí v akýchkoľvek podmienkach. Oproti konkurencii zaostáva len pri fotení v noci. Aktuálna situácia sa dá zhodnotiť jednoducho – fotoaparát nového iPhonu dosahuje vo sfére vlajkových ľodí priemerné výsledky, avšak vo všetkých možných podmienkach. Len málokedy sa stane, že z fotky nič nie je. V ideálnom prípade potom samozrejme možno z iPhone dostať skutočne nádherné fotky, ale tam ide skôr o fotografa – jednoducho, keď viete fotiť, dokážete s tým divy. Ale nemenej ako s telefónom konkurencie.

Upgradovať teda z iPhone 6 na 6s? Na túto otázku si musíte odpovedať sám. Ja osobne som prešiel na novšiu generáciu a som spokojný. Nový iPhone je totiž rýchlejší a lepší vo všetkých ohľadoch. Najväčším jeho ťahákom je potom Touch ID a 3D Touch. Ak vás teda tieto elementy zaujali, upgradujte. Ak nie, nič nepokazíte ani tým, ak ostanete pri minuloročnej šestke.

Obrázek

Pre tých z konkurencie, ktorí uvažujete nad iPhone...
iOS je uzavretá platforma... nie však na toľko, ako v minulosti.

Uzavretosť iOS. To je podľa mnohých dôvodom, prečo zvolia radšej high-end s Androidom. Toto klišé je však veľakrát založené na chybných dojmoch. Na iPhone potrebujete iTunes. Bez tohto programu do telefónu nič nedáte. Tam ale uzavretosť systému končí. Pokiaľ teda nerátame upraviteľnosť užívateľského prostredia, s ktorým pri iOS jednoducho nepohnete (pokiaľ teda neberieme do úvahy jailbreak). Nepošlete si cez bluetooth pesničku? Nie sme v dobách Sony Ericssonov, kedy sme boli šťastní za každú novú pesničku, ktorú do vášho telefónu priniesol kamarát. Najpohodlnejšie je aj tak si pesničku stiahnuť v pohodlí domova v požadovanej kvalite (a teda AAC aspoň 256 kbps). Pokiaľ si chcete s pesničkou niečo urobiť navyše, na to vám poslúži vynikajúco iTunes. Pridávanie coverov, vkladanie textov, komplexná úprava vlastností a informácií, strih – všetkými týmito funkciami pri úprave audio súborov si program iTunes aspoň čiastočne odčiňuje jeho životnú dôležitosť pri akomkoľvek kroku s telefónom.
Medzi najväčšie klišé, ktoré zaznieva z úst konkurencie, sú nasledujúce tipy:
  • iPhone bez jailbreaku je polovičný. Nie je to pravda. Na iPhone je momentálne strašne veľa kvalitných aplikácií zadarmo. Zaobídete sa aj bez jailbreaku, a to bez problémov. Na iPhone je momentálne zdarma napríklad Pages, Numbers, Keynote (Apple náhrada za MS Office, Excell, PowerPoint), ktoré sú nesmierne intuitívne a graficky vyspelé, v minulosti stál tento balík okolo 20-30 EUR; iMovie – vynikajúce domáce štúdio na úpravu videí s voľne šíriteľnými šablónami pre úpravu; MS Office, Excell, PowerPoint s väčšinou desktopových funkcií; Infuse – intuitívny a kvalitný prehrávač takmer všetkých bežne dostupných video-formátov; Documents – správca súborov, v ktorom je možné sťahovať akýkoľvek súbor a rozbaľovať ZIP a RAR súbory; Adobe Acrobat Reader na čítanie všetkých kancelárskych súborov (súbory MS Office balíku, pdf, txt, a pod.); Adobe Photoshop Express, Adobe CC základný balík aplikácií, Adobe Ideas na kreslenie a úpravu pdf vo vektorovom formáte; na iPhone nájdete aj vynikajúco optimalizované aplikácie od Google – Gmail, Chrome (dokáže narozdiel od vstavaného prehliadača sťahovať napríklad aj z uložto), Photos, Drive, Sheets, Docs, Maps, Calendar, ktorými môžete bez problémov nahradiť obdobné nástroje iOS a používať ich namiesto vstavaných; prehliadač Opera s možnosťou permanentného zapnutia desktopového klienta na prehliadanie desktopových verzií webstránok.
  • Do iPhone nie je možné vložiť žiadne súbory. Nie je to pravda. Akékoľvek bežné formáty kancelárskych súborov dokáže čítať Adobe Acrobat Reader, do ktorého súbory implementujete jednoducho prenesením súborov do príslušnej kolonky v iTunes.
  • Nie je možné sťahovať hudbu a iné súbory. Nie je to pravda. Prostredníctvom aplikácie Documents (alebo inej) môžete stiahnuť akýkoľvek súbor a neskôr ho v príslušnej kolonke v iTunes nájsť a preniesť do počítača, alebo ich rovno prehliadať v iPhone.
  • 16 GB pamäť je málo. V určitom prípade to nie je pravda. Pokiaľ v telefóne nemáte veľké množstvo multimédií (na ktoré by vám ale nestačilo ani konkurenčných 32 GB v základe), alebo nehrávate hry od Gameloftu, či EA, netreba vám viac pamäte. V telefóne mám všetky základné aplikácie, ako Facebook, Messenger, Chrome, 1000 fotiek a 300 pesničiek. Vďaka iCloudu a optimalizácii nemám problém s miestom, pretože v prípade, že bude v telefóne málo miesta, iOS automaticky premaže dočasné súbory aplikácií a zmaže originálne verzie fotiek a videí (ktoré ponechá v iCloude a v prípade kliknutia na konkrétnu sa potom automaticky z iCloudu obsah načíta). Takýmto spôsobom je možné mať dostatok miesta aj na 4K videá. Ja osobne som mal iPhone 6 64GB a dobrovoľne som prešiel na šestnásť gigabajtovú verziu.

Základnou hodnotou najnovšieho iPhone 6s spolu s jeho iOS 9 systémom je však jeho dizajn. Čistý. Jednoduchý. Moderný. Pokiaľ sa vám iPhone nepáči, nemá zmysel riešiť jeho pre a proti. Tento telefón jednoducho potom nie je pre vás.
Prečo by mal upgradovať niekto zo starej známej ročnej šestky? Možno preto, lebo esková rada bola vždy dokonalejšia. Zakaždým išlo o vylepšenú predchádzajúcu konštrukciu. Inžinieri z Cupertina mali teda dostatok času prísť s lepšou a hlavne overenou, odskúšanou konštrukciou. Nový iPhone má niekoľkonásobne pevnejší hliník, zamedzuje tým tak jeho ohnutiu.
Jediné, čo však zamrzí, je pri základnej veľkosti slabé rozlíšenie. 750 × 1334 na 4.7 palcov je žalostne málo. Je to vidieť najmä pri priamom porovnaní displejov Pluska a šestky.

Obrázek

Záver a porovnanie verzií 6s a 6s Plus.
Oplatí sa viac Plusko, alebo klasická veľkosť?

Mal som možnosť dlhšiu dobu (CCA 6 mesiacov) skúšať aj klasickú šestku aj Plusko. Samozrejme obidva zo staršej generácie. Tieto poznatky sa však dajú jednoducho aplikovať aj na novú generáciu. Pokiaľ sa teda neviete rozhodnúť, či klasické šesť-es, alebo šesť-es-plus, dúfam v to, že vám v nasledujúcich riadkoch pomôžem.
Základným rozdielom medzi 4.7 a 5.5 palcovým iPhonom je hrúbka a váha. Sú tam značné rozdiely, ktoré si všimnete hneď pri prvom držaní a porovnaní obidvoch modelov. Klasická šestka preto pôsobí omnoho praktickejšie a obratnejšie. Je ľahšia, čo je vzhľadom na menšie rozmery logické, a tiež tenšia. Má však o 30-40% nižšiu výdrž batérie. V skutočnom používaní naozaj pocítite rozdiel a hodnoty sa skutočne približujú 30% hodnotám.
iPhone 6s ponúka 326 pixelovú hustotu a 6s Plus až 401. Tento rozdiel je markantný. Na prvý pohľad to nerozoznáte. Ak však začnete používať Plusko a prejdete naspäť na klasický rozmer, bude vám to jasné. Rozdiel v rozlíšení je naozaj veľmi viditeľný. Či už pri prezeraní fotiek, alebo hľadení na ikonky homescreenu. iPhone 6s má potom málinko lepší kontrast, čím má lepšie zobrazenie čiernej a o štipku sýtejšie farby – tu sa ale bavíme o veľmi minimálnom rozdiele. Z vlastných skúseností potom môžem potvrdiť, že aplikácie sú v súčasnej dobe lepšie optimalizované na fullHD rozlíšenie Pluska. Pri klasickej šestke som sa často stretol s roztiahnutým a rozmazaným obrazom rozlíšenia iPhonu 5/5s.
Čo bol však najzásadnejší argument, prečo som sa rozhodol pre návrat ku 4.7 palcovému displeju, boli enormné a gigantické rozmery Pluska. Telefón je absolútne nenositeľný vo vrecku. A to i napriek tomu, že ho bez problémov do vreciek napcháte bez ohľadu na recenzie haterov, ktoré sa pri minuloročnom vydaní objavovali – kritizovali najmä to, že Plusko nestrčíte do žiadneho vrecka, čo rozhodne nebola pravda. Záleží samozrejme aj od oblečenia, ktoré nosíte. Čerešničkou na torte nepraktických rozmerov Pluska potom bol jeho slabší výkon. Oproti klasickej šestke/6s je o trochu pomalší vďaka fullHD rozlíšeniu. Pri bežnom používaní to nerozoznáte. Niekedy je však badateľné zníženie FPS v menu, alebo pri niektorých aplikáciách.

Záver

iPhone 6s je prvý Apple telefón, ktorý som sa rozhodol po piatich rokoch používania tejto platformy, pri zachovaní čo najväčšej objektivity, radiť pri výbere svojim známym. V minulosti som sa zameriaval najmä na Sony Xperie (obzvlášť Z3 Compact, alebo vyššie modely), alebo pri vyžadovaní rýchlosti a odladenosti systému Nexusy. V súčasnosti však iPhone po prvýkrát dospel do bodu, kedy je jeho použiteľnosť na skutočne vysokej úrovni a má potenciál nájsť si miesto medzi zarytými androiďákmi, respektíve užívateľmi iných platforiem. Ak ste sa po prečítaní tohto diskusného príspevku tváriaceho sa ako polorecenzia dospeli k názoru, že sa o iPhone zaujímate viac a dokázali ste sa zmieriť s negatívnymi aspektami iOS, ktoré som zamiešal medzi pozitívne argumenty, určite by ste nový iPhone mali skúsiť. Ak ste sa počas čítania zasekli a niektorý z aspektov vás presvedčil, že iPhone nie je pre vás, dajte ruky preč.
Tým, ktorí vlastnia iPhone 6, by som to zrhnul do dvoch pohľadov. Na jednej strane nie je prečo upgradovať, pretože dostanete rovnaký dizajn, podobné špecifikácie. Na druhej strane 6s ponúka toho naozaj dosť, a to najmä v porovnaní so šestkou. Väčšia RAM, lepší fotoaparát, Touch ID druhej generácie, 3D Touch, o 70% rýchlejší procesor, to sú argumenty, ktoré rozhodne stoja za zváženie.
Na koniec ako pri každej správnej recenzii udelím hodnotenie. Novému iPhonu 6s dávam s ohľadom novinky, ktoré priniesol a na odladenosť iOS 9, predbežne CCA 89%. Je to veľmi optimistické hodnotenie. Myslím si však, že spravodlivé.

čtv 22.10.15 14:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina