My-mobile
Právě je sob 08.05.21 05:49

reklama

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Pravidla fóra

Stahované aplikace nejdříve vyzkoušejte a neptejte se, jestli vám půjdou. Vy byste to měli vědět nejlépe a mobilní hry nejsou tak datově náročné! (neřeknu u gigových her) ...

Pokiaľ uploadujete hru, alebo aplikáciu, nezabudnite si prečítať Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum..

ALDLdroid 
Autor Zpráva
My-Mobile Maniak

Poděkovali mu: 4167 x
Medaile: 7
Member (1) Specially member (1) Multiplatform (1) Uploader repute gold (1)
Contributive uploader gold (1) Team member gold (1) Uploader (1)

Příspěvek ALDLdroid
ALDLdroid v0.87

Požadavky: Android: 2.3 a vyšší

Popis:
Citace:
ALDLdroid is an application for OBD1 GM (ALDL) ECMs. It is currently compatible with both 160 baud and 8192 baud protocols.

Screen:
Obrázek Obrázek Obrázek

Vice info:
Linky v CODE mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.

Stahuj zde:
Linky v CODE mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.

It is compatible with TunerPro files (ADX), just make sure you have the ADX file matching your ECM code mask before purchasing the app. You will also need to make sure your ADX file is NOT encrypted as the app cannot read those. You will have to copy your ADX file to the ADX directory of the ALDLdroid folder on the SD card once you've started the app for the first time and the folders structure has been created. Verify that your Android device has external storage capability (most likely SD card).

There is also a tuning section that uses TunerPro files as well (XDF) to allow editing BIN files. Real-time tuning is currently supported. I got very little feedback on it tho so there might be a few issues here and there. Otherwise it does supports the Moates Ostrich and the Moates AutoProm hardware. Chip programming is also possible using the Moates BURN1/BURN2 hardware.

Currently, connection to the ECM can be made with Bluetooth or USB (FTDI). Make sure that your Android device support one of these two connection methods. USB host mode is only available on Android 3.0+ and not all devices support it. Note that having a USB port on your Android device doesn't automatically means it support USB host mode.

Kráva,když se o ni hospodář postará tak zabučí-tedy poděkuje. VŮL ne :!: Optimismus bývá způsoben nedostatkem informací.Smrt nám otevírá dveře do nového života,k novým dimenzím ... :!: Nejsem alkoholik,mám potíže se stabilitou :P
THX není povinnost,THX je slušnost ... Jen podle THX poznám ,že máte o moje příspěvky zájem.Mě je jedno co piju,hlavně když se motám :P

ned 26.02.17 21:11
My-Mobile Maniak

Poděkovali mu: 4167 x
Medaile: 7
Member (1) Specially member (1) Multiplatform (1) Uploader repute gold (1)
Contributive uploader gold (1) Team member gold (1) Uploader (1)

Příspěvek Re: ALDLdroid
ALDLdroid v1.02 [Patched]

Požadavky: Android: 2.3 a vyšší

Co je nového: Upgradujte na cílovou úroveň API 26

Vice info:

Stahuj zde:

Kráva,když se o ni hospodář postará tak zabučí-tedy poděkuje. VŮL ne :!: Optimismus bývá způsoben nedostatkem informací.Smrt nám otevírá dveře do nového života,k novým dimenzím ... :!: Nejsem alkoholik,mám potíže se stabilitou :P
THX není povinnost,THX je slušnost ... Jen podle THX poznám ,že máte o moje příspěvky zájem.Mě je jedno co piju,hlavně když se motám :P

sob 22.09.18 04:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina