My-mobile
Právě je pon 18.12.17 00:11

reklama

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Pravidla fóra

V této sekci platí samozřejmě také Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum..

Před přispěním do této sekce si v profilu vyplňte kolonku Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.., a to jak model telefonu, tak verzi Androidu.

Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 3 ] 
 Unlock Bootloaderu/Root u ZTE SKATE 
Autor Zpráva
Nováček

Poděkovali mu: 0 x

Příspěvek Unlock Bootloaderu/Root u ZTE SKATE
Zdravím ve spolek
ve zkratce : mám ZTE SKATE s 2.3.5 a chtěla bych přejít na ICS, bohužel již hned při pokusu o root mi to háže nějaké errory .. "failed to get shell root, please use the services of our professional root", někde jsem se dočetla, že je potřeba odemknout Bootloader což se mi taky nepovedlo. Nevíte někdo co s tím? Jak ten bootloader odemknout a provést root a následný upgrade?
Já už se s tím s.. celý odpoledne a nemám daleko do mrtvice.
Budu ráda za jakýkoliv rady.

Zkoušela jsem už všechny možné návody, programy a postupy co mi našel strejda google .. k prdu. :-@

Děkuju

ned 17.02.13 19:58
Profesionál

Poděkovali mu: 5 x
Medaile: 2
Member (1) Writer silver (1)

Příspěvek Re: Unlock Bootloaderu/Root u ZTE SKATE
Tady to mi fungovalo na kamarádově skate :)
Citace:
IF YOU UNLOCKED BEFORE THE MAC ADDRESS FIX GO HERE

All the stuff in the tutorial is simplified by me but the full credit for unlock has to go to xiaoyaoswim who originally posted this method here and also to John W who figured out how to save the WiFi MAC address.

THERE IS A POSSIBILITY OF LOSING WARRANTY WHEN UNLOCKING.

YOU SHOULD INSTALL THESE DRIVERS FIRST -
Linky v CODE mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.
. If they don't work then try the drivers on the Superboot thread.

Google "QPST 2.7 Build 366". Click the first link and download the file beside "QPST 2.7 Build 366" and install it.
Download this file and unzip it.
Connect your phone to your computer and make sure that you have USB Debugging turned on
Go into “Preparation” folder and run the “install-recovery-windows.bat”. This should flash stock recovery and reboot the phone.
Remove your battery and disconnect the USB cable
Now as you connect the phone to your computer press the volume down button. Don’t let go of the volume button until “FTM” comes up on your phone.
You installed QPST in the first step. Now in the Start menu find "Software Download" which was installed by QPST.
Click "Backup" on the utility and choose where to save the "QCN" file
If your phone is not found then go to "QPST Configuration" in the start menu and add a port for your phone
Click Start on the utility
Make sure the file exists and is non-zero in file size before proceeding - if not try the previous steps again
Go into the Unlock folder of the extracted zip file and run “download.exe”
If you are sure you want to unlock press “START”!
Sit through some hairy moments as it flashes itself and unlocks the phone.
Go back to the "Software Download" utility.and click "Restore". Find the .qcn file you saved and restore it.
Remove your USB cable, put the battery back in and any SIM of your choice – your phone is now unlocked!!
OPTIONAL – Power on the phone and turn on USB Debugging.
Go to “POST-UNLOCK FOLDER” and run the bat file again – this installs ClockworkMod
You now have a fully working unlocked Orange Monte Carlo / ZTE Skate!!

Kdyby byl opotřeba rád přeložím :) (Návod přebrán z jednoho zahraničního föra :) )

Sencor Element 7 v2 Basic + 4.0.4 + Root

Nejlepší operační systém je Android.

Za avatar děkuji MHCFANovy

ned 17.02.13 20:13
Profil Twitter Skype ICQ Facebook Steam
Nováček

Poděkovali mu: 0 x

Příspěvek Re: Unlock Bootloaderu/Root u ZTE SKATE
asi by to chtělo překlad :(

ned 17.02.13 20:24
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina