My-mobile
Právě je čtv 19.10.17 19:14

reklama

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Pravidla fóra

Toto fórum slouží ke komunikaci mezi uživateli aplikací, vyměňování si zkušeností a tipů, prezentování profilů a vašich statistik. Můžete zde prezentovat vaše minirecenze a obsáhlejší komentáře k nejrůznějším aplikacím.
Krátké a heslovité komentáře směřujte do download sekcí, kde se nacházejí odkazy na stažení aplikací (sekce Android, iOS, Java, apod.). Jednoduché hodnocení však můžete psát i do této sekce. Pokud budete chtít komentovat některou z aplikací, která se na fóru nachází, je na vás, do které ze zmiňovaných sekcí napíšete (tedy download sekce nebo Pokec o hrách i aplikacích).

[RECENZE][INTERVIEW] TvTime [WP] 
Autor Zpráva
Moderátor

Poděkovali mu: 274 x

Příspěvek [RECENZE][INTERVIEW] TvTime [WP]
MONT!: V rámci dohody s vývojářem aplikace jsou výjimečně v interview ponechány linky mimo CODE z důvodu zachování kontextu. Díky za pochopení.

TvTime je aplikace od slovenského vývojáře Igora Kulmana, který žije v Česku. Účelem appky je poskytování těch nejdůležitějších informací o seriálech, které si uživatel vybere.

Obrázek

Aplikace je spojena s internetovým portálem Trakt.TV, z něhož stahuje dostupná data, samotná aplikace zpracovává pouze údaje. TvTime je určen pro lidi, kteří jsou vášnivými sledujícími nejrůznějších seriálů. Bohužel není databáze služby Trakt.TV neomezená, a tak v ní budeme hledat seriály české produkce jen marně.

Obrázek Obrázek

Aplikace je laděna do moderního vzhledu a je dokonale přehledná. Jediné, co bych možná pozměnil, jsou fialově laděné ovládací prvky, které moc neladí se systémem – což je pouze můj názor. TvTime Vás upozorní na další díl oblíbeného seriálu, sdělí Vám, kdy se bude daná epizoda vysílat a na jaké stanici. Nejvíce se mi líbí, že nám také sděluje info o nadcházející epizodě nebo obecné informace o seriálu včetně hodnocení. V nabídce každého titulu nechybí obsazení hlavních rolí s odkazem na IMDB. Už mi chybí zmínit jen poslední funkci – aplikace umožňuje pohodlně spravovat shlédnuté epizody a dodá informace o všech sériích a dílech, což už je opravdu jen třešnička na dortu!

Obrázek Obrázek Obrázek

Aplikace je k dispozici zdarma, ale pouze pro pět vybraných seriálů. Abychom mohli přidat nespočet dalších, musíme zaplatit 1,29$ (32 Kč). Já této možnosti ale nevyužil, protože mi plnohodnotně dostačují 3 seriály. Ale nejspíš podpořím autora za jeho skvělou práci.

Obrázek Obrázek

Živé dlaždice – první aplikace, u které je opravdu dokonale rozpracováno nastavení dlaždice. Můžeme si vybrat mezi třemi druhy dlaždic. Průhledná a statická dlaždice nám nabízí pouze logo aplikace. Živá dlaždice nám připomíná, kdy nejdříve uvidíme jeden ze svých oblíbených seriálů – počet dní je podložen obrázkem ze seriálu. Můžeme si vybrat také velikosti ve všech variantách, pouze při nejmenší dlaždici bude zobrazen jen počet zbývajících dnů.

Závěrem
Aplikace se mi velmi zalíbila, konečně mám přehled o svých seriálech, něco takového jsem hledal. TvTime je opravdu povedený a je nejspíše jedinou aplikací, která nabízí takovou škálu možností. Databáze Trakt.TV je opravdu obsáhlá, a tak si na své přijdou téměř všichni. Jediná věc, kterou bych změnil, je barevnost ovládacích prvků, což je jen detail.

Aplikaci stáhnete zde:
Linky v CODE mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.

Autor aplikace byl tak laskavý, že poskytnul našemu fóru rozhovor, za což mu děkuji!

Můžete se nám prosím nějak představit?
Volám sa Igor Kulman, pochádzam z Prešova na Slovensku, v Prahe som od roku 2005. Vyštudoval som softvérové inžinierstvo na matfyze (MFF UK), končil som v 2011. Na pracovnom trhu som teda už skoro 4 roky. Najdlhšie som pracoval pre Inmite, od začiatku roku 2012 až do zániku firmy minulé leto.

Vývojom Windows Phone aplikácií sa zaberám už dosť dlho, skoro od začiatku platformy, medzi najúspešnejšie vlastné aplikácie patrí Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum., Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum., Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.. Vytvoril som Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum., medzi najznámejšie patrí Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum. (jedna z prvých piatich českých Windows 8 aplikácií pri uvedení platformy), Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.. Posledný projekt, na ktorom som v Inmite pracoval, bola aplikácia Air Bank pre Windows Phone 8.1, ktorá by už čoskoro mala konečne vyjsť. Aktuálne pracujem na update aplikácie Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum. (Windows Phone 8.1 a Windows 8.1), ktorý bude obsahovať podporu čítania časopisov.

Pre viac informácií o mne a mojich projektoch odporúčam sledovaťLinky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.

Co Vás vedlo k programování?
Keď som sa dostal kedysi dávno prvykrát k počítaču, vždy ma bavilo hrať hry (Prehistoric, Prince of Persia, Cosmo's Cosmic Adventure). Záujem o programovanie potom nejako vzišiel zo záujmu o tvorbu hier. Moje prvé stredoškolské pokusy teda boli hry, napríklad moju obľúbenú logickú hru Sokoban som vtedy vytvoril pre Windows v Delphi, Linux v Kylix a telefóny v J2ME. Samé historické technológie :) Neskôr to bola tvorba praktických aplikácií, ktoré riešili nejaký konkrétny problém, napríklad výpočet kvadratickej rovnice v J2ME pre mobil na strednej škole, alebo vykresľovanie grafov funkcii (Matlab som spoznal až na matfyze :).

V jakých jazycích píšete svoje práce?
Záleží, čo sa myslí pod pojmom práca. Napríklad blog posty vždy v Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum. a Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.:). Inak som .NET programátor, teda väčšinu času strávim s C#. C# mám rád, je to dobrý jazyk a hlavne sa vyvíja pre mňa tým správnym smerom, s postupným pribúdaním funkcionálnych prvkov. Občas používam F#, ak je na to vhodná chvíľa. Som pragmatik, vždy sa snažím použiť najvhodnejšiu technológiu a jazyk, takže Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.

Je nějaká aplikace která nebyla uvedena na Store, protože v ní nevěříte?
Je hneď niekoľko aplikácií, ktoré som vytvoril, ale nakoniec nikdy nepublikoval, napríklad obdoba Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum., prípadne vyhľadávač dopravného spojenia v Prahe. Väčšinou z dôvodu, že sa mi nepodarilo zohnať človeka, ktorý by pre ne spravil dizajn. Dizajn je dôležitý a na platforme Windows Phone dosť podceňovaný prvok aplikácií.

Programujete aplikace sám, nebo vám někdo pomáhá?
Záleží od konkrétneho projektu. Vlastné aplikácie som zo začiatku vyvíjal úplne sám, potom som sa skamarátil s dizajnérom Janom Marekom a vlastné aplikácie aktuálne vyvíjame spolu (Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum., Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum., Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.a Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum.). Dizajn aplikácií je dôležitý a každý programátor by sa mal s dizajnérom minimálne poradiť, ak už nie priamo využiť jeho služby.

Zákazkové aplikácie väčšinou tiež vyvíjam po dodaní grafiky od dizajnéra. Napríklad na Air Bank aplikácií som tiež spolupracoval s Honzom. Na aplikácií Alza Media mi v prvej fáze vypomáhali dvaja a v aktuálnej jeden človek. Je to celkom zaujímavá skúsenosť, okrem samotného programovania aj rozdeľovať prácu, koordinovať a riadiť ďalších ľudí a dohadovať zadanie s odberateľom.

Jak dlouho jste na aplikaci pracoval, a co byl ten největší "oříšek"?
Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum., ktoré som vytvoril, mám pri TvTime uvedený august až september 2014. Na aplikácií však pracujem priebežne, vždy je čo zlepšovať a opravovať. Tesne po novom roku sa napríklad zmenilo API, ktoré aplikácia používa, takže bol potrebný väčší zásah do jej jadra.

Problémov bolo hneď niekoľko. Aplikácia využíva API tretej strany a integrácia cudzích API je vždy problém, ktorý človek nemá tak úplne pod kontrolou. Problémom používaného API je hlavne jeho nestabilita a časté výpadky, za to však aplikácia nemôže a nie je v nej veľmi dobrý spôsob, ako o tom s používateľom komunikovať.

Čo sa týka reálneho programátorského oriešku, tak určite práca s obrázkami. V aplikácií sa používajú obrázky seriálov (fanart) na viacerých miestach a cieľom bolo, aby vyzerali čo najlepšie, na všetkých zariadeniach. Pri veľkých kvalitných obrázkoch je na mobilných zariadeniach samozrejme problém s pamäťou, najmä ak si používateľ do zoznamu pridá povedzme 20 seriálov. Aplikácia má aj používateľa, ktorý reportoval vyše 100 pridaných seriálov. Je teda potrebné resizovanie obrázkov podľa rozlíšenia, sťahovanie vo fronte, virtualizácia v liste a občas ručné mazanie z pamäte..

Co Vás vedlo k vytovření aplikace TvTime?
Už dlhé roky som fanúšikom televíznych seriálov, pravidelne ich sledujem hneď niekoľko. Aplikácia teda vznikla na základe potreby vedieť, kedy vychádza nová časť toho-ktorého seriálu, značiť si, ktoré epizódy som už videl a ktoré ešte nie.

Vo Windows Phone Store samozrejme existovali už pred TvTime iné podobné aplikácie, všetky však trpeli zlým UI a často aj dosť zlým UX (čo je v podstate vlastnosť väčšiny Windows Phone aplikácií). Chcel som teda vytvoriť aplikáciu, ktorá by bola jednoduchá, pekná a dobre sa používala.

Aplikace je dostupná zdarma, avšak plná verze je placená, vystačí si finanční model na provoz aplikace?
Na Windows Phone aplikácií sa jednoducho nedá reálne zarobiť, ak nejde o nejakú masovo populárnu hru, pretože používateľov je hrozne málo. Našťastie sú náklady na prevádzku aplikácie v podstate nulové (žiadna vlastná serverová infraštruktúra, žiadne platené 3rd party služby), ak teda nerátam čas strávený programovaním a dizajnom.

Z jakých zdrojů čerpáte informace o epizodách a seriálech? Neměl jste spory s producenty o poskytování údajů o seriálu?
Všetky dáta pre TvTime pochádzajú zo servera Trakt.tv. Všetky záležitosti ohľadom údajov a práv k seriálom rieši Trakt.tv, aplikácia len využíva bezplatné API.

Dáváte pozornost feedbacku? Zpracováváte si ho?
Feedback je pre mňa veľmi dôležitý. Skoro v každej aplikácií mám "Linky v URL mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Přihlaš se nebo registruj na fórum." obrazovku O aplikácií, ktorá obsahuje možnosť zaslať feedback pomocou emailu. Používatelia to prekvapivo často využívajú. Pre mňa aj pre nich je to väčšinou lepšia voľba, ako napísať komentár do Storu. Na každý feedback email vždy odpíšem, odpoviem na otázky a prípadné nahlásené chyby alebo návrhy na funkcie si zaznačím ako issue/task. Občas príde aj email typu "ak do aplikácie pridáte týchto N nových funkcií, tak vám za ňu ten svoj dolár asi dám".

Plánujete vyvíjet i pro další platformy?
Pri mobilných platformách neplánujem začať vyvíjať pre iOS ani Android. Láka ma vývoj aplikácií pre XBOX, ale kto vie, ako to s vývojom a podmienkami publikácie nakoniec bude.

Sdělíte nám nějaké plány do budoucna?
Čo sa týka samotného TvTime, tak v príprave je aj nová funkcionalita aplikácie, ktorá umožní automatický sync seriálov a epizód medzi aplikáciou a Trakt.tv. Windows 10 verzia, ktorá by bežala aj na XBOXe je tiež nápad, s ktorým sa zahrávam.

Rozmýšľal som o tvorbe klientov pre niekoľko služieb, ktoré sám používam (Toggle, Todoist a pod.) ale jednoducho sa to vzhľadom na podiel Windows Phone neoplatí.

A nakonec, kdo je Vaším vzorem?
Tak takúto otázku som naozaj nečakal :) Nemám žiadny konkrétny vzor.

Děkuji za rozhovor.

-„Hoďte mě vlkům a vrátím se jako vůdce smečky.“

Nokia 2630 > LG A200 > Samsung B2100 > Nokia 5230 > Lumia 920 > Lumia 930 > LG G Flex 2 > Xiaomi Mi5

Naposledy upravil MONT! dne čtv 26.03.15 19:33, celkově upraveno 3
V rámci dohody s vývojářem aplikace jsou výjimečně v interview ponechány linky mimo CODE z důvodu zachování kontextu. Díky za pochopení.

čtv 26.03.15 19:33
Profil Twitter Skype Steam

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina