ENCYKLOPEDIE POJMŮ [Mega info - ČTĚTE!!!]

Ptejte se!

Moderátoři: Pomocní administrátoři, Helpeři

Pravidla fóra
V této sekci platí samozřejmě také všeobecná pravidla fóra.

Před přispěním do této sekce si v profilu vyplňte kolonku Mobil., a to jak model telefonu, tak verzi Androidu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MONT!
Legenda
Legenda
Příspěvky: 4325
Registrován: pát 20.06.08 19:03
Mobil: OnePlus, iPhone
Tablet: Shield Tablet
Has thanked: 2180 times
Been thanked: 2465 times
Kontaktovat uživatele:

ENCYKLOPEDIE POJMŮ [Mega info - ČTĚTE!!!]

Příspěvek od MONT! »

A je to tady...project X se stává realitou :D :D

Než začneme, pokládám za vhodné to trochu představit.

Tento topic má za úkol objasnit ty nejčastější dotazy ohledně dotazů typu „Co znamená XXX?“ apod. Je to komplexní seznam snad všech možných zkratek a pojmů - od těch nejjednodušších až po ty méně známé. Takovou databázi nikde jinde nenajdete! Je to MEGA GIGA ENYCYKLOPEDIE snad všech známých a možných dostupných POJMŮ nejen z oblasti Androidu.

Dalo to dost práce a proto si nepřeji, aby byl tento příspěvek jakkoliv upravován či přejat bez mého vědomí!!! Díky za pochopení.


Za velkou spolupráci patří mega velké díky fóru xperia.cz (především uživateli Obskjur), se kterým jsem se dohodl na spolupráci, a ze kterého jsem ve velké míře čerpal. Bez tohoto zdroje by se tento projekt nemohl uskutečnit. Další zdroje najdete na konci příspěvku.

Tak vzhůru do toho!!! Níže najdete pojmy a jejich vysvětlení seřazené podle abecedy. V případě, že najdete chybu, napište mi SZ a opravím ji v co nejkratším možném termínu.

Je mi jasné, že se jedná o opravdu rozsáhlou databázi a bylo by náročné ji celou pročíst. Proto pokud hledáte určitý pojem, stiskněte ve svém prohlížeči klávesovou zkratku Ctrl+F (pro hledání - pokud to Váš prohlížeč podporuje), čímž poměrně rychle najdete to, co hledáte!

Co je ale ještě tak unikátního na tomto projektu??? To, že se na něm přece můžete podílet i Vy!!! Chybí zde nějaký pojem? Napište mi soukromou zprávu nebo dolů odpoveď, a přidá se! Tuto databázi tak můžete tvořit i Vy!!!


#
2G - síť starší generace; patří sem datové přenosy přes GPRS a EDGE.
3G - síť třetí generace označovaná také jako WCDMA - umožňuje rychlý a efektivní přístup k mobilnímu internetu (nejčastěji označení UMTS).
4K - zatím nejvyšší běžně dostupné rozlišení. Video ve 4K rozlišení zatím nepořídíte žádným dostupným Android zařízením.
4G - síť čtvrté generace označovaná také jako LTE (viz níže). Rozhodně se nejedná o rychlou datovou síť, kterou užívá T-Mobile a prezentuje ji jako 4G. Jedná se o standard podporující velice rychlé přenosy dat.

--------------------------------------------------------------------------------

A
A2DP - bluetooth stereo profil pro přenos zvuku z telefonu do sluchátek - nutný požadavek pro správnou funkci stereo Bluetooth sluchátek.
ADB - Android Debug Bridge, slouží k pokročilému vývoji a ovládání telefonu. Lze přes něj také flešovat ROMky či kernely, kopírovat do telefonu soubory a spousty dalších užitečných věcí.
Acer - tento výrobce kromě různé elektroniky vyrábí i zařízení s Androidem, ale v jeho nabídce není žádný high-endový telefon s velice dobrou výbavou, orientuje se spíš na zařízení s nízkou cenou.
Adreno - typ grafického čipu, který takřka výlučně najdete v čipsetech firmy Qualcomm.
Advanced power menu - Je rozšíření vypínacího menu o tlačítka s funkcí například restart, nabootování se do recovery, hibernace či screenshot; tuto možnost najdete ve většině systému od komunity (např. CyanogenMod) nebo u telefonů s nadstavbou od výrobce.
aGPS - asistovaná GPS - doplňková služba k GPS - nenahrazuje její funkci! Umožňuje rychlejší určení polohy či základní orientaci dle polohy BTS stanic (vysílač operátora) nebo Wi-Fi, podle toho filtruje satelity, které jsou nejblíže, a GPS Vás nehledá po celém světě - pro správnou funkci vyžaduje připojení k internetu.
Ainol - méně známý čínský výrobce tabletů. U svých výrobků nabízí skvělý poměr cena/výkon a na poměry čínských výrobců také dobrou softwarovou podporu.
Akcelerometr - pohybové čidlo, které ovládá automatické otáčení displeje a slouží také pro ovládání některých her a aplikací (například přehrávání hudby).
Aktualizace (update) - přehrání firmwaru v telefonu (flash) na novější verzi. Aktualizační služba detekuje model telefonu a jeho lokalizaci, podle toho stáhne firmware a nahraje ho do telefonu. Toto lze provést přes počítač pomocí softwaru od výrobce nebo také přímo v telefonu díky OTA (over-the-air) aktualizaci. Můžete přijít o svá data a v případě problémů po aktualizaci se doporučuje provést tovární nastavení.
AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode) - typ displeje používaný především firmou Samsung. Výhodami jsou skutečná černá (pixel úplně zhasne, čímž se taky šetří energie), vysoký kontrast barev (což někomu může vadit). Nevýhodou je poměrně horší životnost, navíc se po nějakém čase zobrazují na displeji tzv. duchové (vypálený obraz).
Android - operační systém od společnosti Google založený na OS Linux - vyvíjený zásadně pro dotykové displeje. Jedná se open-source systém (zdarma - kromě 3.2 Honeycomb) s širokými možnostmi úprav. Takřka všechny telefony s OS Android mají Wi-Fi a GPS.
Android Market - oficiální obchod pro OS Android. Nově se jmenuje Google Play a najdete v něm aplikace, hry, hudbu, knihy a spoustu dalších věcí.
Android Device Manager - nová služba od Googlu, která umožňuje vyhledat ztracený nebo ukradený telefon (či jiné zařízení s Androidem), spustit na něm hlasitou sirénu nebo i vymazat jeho obsah. Tuto položku najdete v Play Storu.
AOKP (Android Open Kang Project) - jedna z neoficiálních distribucí Androidu (custom ROM - viz níže), oficiálně není vyvíjen je vyvíjen na poměrně úzký počet zařízení, ale setkat se můžete s předělanou verzí pro Váš telefon na XDA-developers.
AOSP (Android Open Source Project) - jedná se o čistou verzi systému Android bez nadstaveb výrobce. Oficiálně ji najdete na Nexus zařízeních, což jsou referenční zařízení značky Google, a také v Google Edition telefonech (aktuálně Galaxy S4 nebo HTC One), neoficiálně vychází v podobě portu na velké množství telefonů.
APK - instalační formát souborů pro instalaci aplikací pro OS Android (obdobně jako exe na PC). Jeho velikost je většinou v řádu megabajtů (MB).
App2sd - program pro instalaci/přesouvání aplikací na paměťovou kartu u telefonů, u kterých to defaultně není možné. Je požadován ROOT telefonu. Aplikaci najdete ke stažení i na našem fóru včetně českého překladu.
ARM Cortex - rodina procesorů stavící na architektuře ARM. V dnešní době se nejčastěji používá ARM Cortex-A5, A7, A9 a A15, případně i jejich kombinace (například Samsung Octa - 4xCortex-A7 a 4xCortex-A15).
Autofocus = automatické zaostřování - dnes již vcelku standardní funkce fotoaparátů v mobilních telefonech, kdy optika dokáže zaostřit na objekt, který vyberete dotykem na displeji.
AVRCP - Bluetooth profil pro dálkové ovládání hudebního přehrávače v telefonu pomocí ovladače na sluchátkách.

--------------------------------------------------------------------------------

B
BAN - napomenutí na fóru při chování opakovaně porušující pravidla fóra - prostě se sem už nepřihlásíte. Udělují ho admini a moderátoři, délka je závislá na míře prohřešku.
Barcode - reprezentace dat v grafickém formátu přizpůsobeném na optické čtení zařízeními k tomu určenými, nebo také s mobilním telefonem například přes aplikaci Barcode Scanner.
Baseband - v dosloveném překladu základní pásmo. U Androidu se jedná o revizi telekomunikačních částí základní desky.
Beats Audio - kromě zavedené značky kvalitních (a taky velice drahých) sluchátek se jedná o softwarové vylepšení u telefonů značky HTC. Lze ho nahrát i do jiného telefonu, pokud máte root.
Benchmark - výkonnostní test, který otestuje jednotlivě části zařízení jako je procesor, grafický čip nebo paměť RAM. Je důležité dodat, že slouží pouze pro obecný přehled o výkonu a porovnávání jednotlivých zařízení, rozhodně však neslouží k posouzení rychlosti prostředí v telefonu nebo spouštění her a aplikací, to už závisí ve velké míře na optimalizaci ze strany vývojáře!
Bloatware - předinstalovaný a často nechtěný software v telefonu (ale i počítači). Mnoho výrobců předinstaluje do zařízení i kvalitní a žádané aplikace jako jsou například kancelářské balíky, nebo správci souborů. Bohužel většinu z nich z telefonu bez rootu nedostanete.
Blokovaný telefon - telefon, který funguje pouze se SIM kartou daného operátora, na který je blokovaný - proces odblokování může znamenat ztrátu záruky. Po uplynutí trvání smlouvy (nebo záruční doby) je možné si nechat takový telefon odblokovat, a to u operátora (někdy zdarma, někdy za poplatek) nebo v servisu. V České Republice již operátoři telefony neblokují, na Slovensku jsou v současné době blokovány telefony od operátora T-Mobile.
Blackmarket - neoficiální obchod s cracklými aplikacemi.
Bluetooth = BT - alias Modrý zub - bezdrátové rozhraní pro datovou, či hlasovou (zvukovou) komunikaci - dnes běžná součást vybavení telefonů. Není nutná přímá viditelnost spojovaných zařízení, ale dosah ve volném prostoru je běžně do 10 metrů, protože mob. telefony disponují technologií BT druhé třídy. Pro srovnání - dosah u první třídy je 1 metr a u poslední třetí třídy 100 metrů.
Boot - start systému (jako u Windows).
Bootloader - jedná se o část kódu, který běží před samotným spuštěním operačního systému. Obvykle obsahují několik způsobů, jak spustit jádro systému, a také obsahují příkazy pro ladění nebo modifikování jádra systému. Lze ho odemknout a opět uzamknout (odemknutím bootloaderu můžete přijít o záruku).
Bootloop - situace, kdy dojde k zacyklení telefonu a ten se stále dokola restartuje. Většinou pomůže re-flash ROM přes recovery.
Bootovací animace - animace, která se zobrazuje při startu telefonu. Vývojáři ji často mění za vlastní, změněna je většinou i v custom ROMkách, lze ji ale také změnit ručně v případě, že máte root. Nachází se v /system/bin, /system/media, či /system/customize/resource. Při změně si vždy zálohujte původní animaci a postupujte opatrně.
BT remote control - dálkové ovládání programů na PC pomocí telefonu s Bluetooth.
BusyBox - jedná se příkazový procesor známý z Linuxové distribuce, který se využívá i na Androidu. Je nutností u rootlého telefonu, pokud na něm máte v plánu provádět další úpravy či instalovat některé aplikace.
Branding - v souvislosti brandovaný telefon, čímž se myslí upravené prostředí telefonu (např. jiné menu, nastavení pro operátora nebo bootovací animace) nebo také logo operátora na krytu telefonu. V brandovaných telefonech často nefungují flashmenu. Nejedná se však o blokovaný telefon!
Brick telefonu - akce, po které je telefon v nejhorším případě použitelný leda jako cihla (anglicky "brick", odtud název). Existuje softbrick (z toho se dá většinou dostat) a hardbrick, který už v domácích podmínkách většinou neopravíte.
Browser - česky Prohlížeč. Do Androidu 4.2 vestavěná aplikace, která byla u Nexus zařízení nahrazena aplikací Chrome for Android.
BTS - základnová stanice vysílače, ke které je připojen Váš mobilní telefon. Nejčastěji ji najdete na stožárech nebo vyvýšených místech. Jejím úkolem je pokrytí dané oblasti signálem.
Bug - označení chyby v aplikaci nebo v samotném systému. Android má velké množství bugů, to je obecně známý fakt.
Build number = Číslo sestavy (Verze sestavení) - označení sestavy systému.

--------------------------------------------------------------------------------

C
CDA - číslo identifikace firmware u značky Sony. Nejedná se o verzi firmwaru, ale pro jaký region/operátora je firmware určen. Je ve tvaru xxxx-xxxx kde x jsou čísla, udává se ještě číslo revize ve tvaru Rxy (např. R2A). CDA není SI (identifikace státu), podle CDA se řídí oficiální aktualizační služby výrobce (zjistí ho a podle něj stáhne danou lokalizaci firmware). U android telefonů je zapsáno v souboru build.prop,najít ho můžete taky v servisním menu. Tento údaj lze změnit úpravou výše zmíněného souboru build.prop. V podstatě jde o obdobu CSC kódu u zařízení značky Samsung.
CDMA - standard pro mobilní komunikaci užívaný především v Americe. Můžete se s ním ale setkat i u nás, a to u operátora U:fon.
Chytrý telefon (smartphone) - obecně jsou takto označovány telefony s operačním systémem. Ne úplně korektně značí Nokia svoji řadu Asha jako smartphony, protože tyto telefony nemají skutečný operační systém.
CM, CyanogenMod - jedna z nejznámějších alternativních (často lepší než oficiální) distribucí androidu. Existují oficiální verze, které seženete na stránkách get.cm, nebo upravené/portnuté (neoficiální) verze dostupné především na XDA-developers.
Command Line (Terminal) - příkazový řádek, v UNIX systému nazývaný Terminál.
CPU governor - řídí takt a chování procesoru. Např. conservative se snaží takt neměnit příliš rychle. Je jich velké množství, přepínat mezi governory lze nejčastěji v menu Performance nebo pomocí aplikací třetích stran (setCPU, Trickster atd.).
CSC - Sales Code - Kód území, pro které byl telefon vyroben. Slouží jak pro aplikace, které díky tomu nastavují svůj režim, tak i pro filtrování aplikací v Google Play (typická hláška „Tato aplikace není ve Vaší zemi dostupná“) a v neposlední řadě se dle něj řídí taky aktualizace telefonu. Tento údaj se týká hlavně telefonů značky Samsung.
CSTN - velice zastaralá technologie starých, pasivních displejů. Velkou nevýhodou byly nevýrazné barvy, vyšší spotřeba energie a špatná čitelnost (např. Nokia 3100).
Cupcake - první rozšířená verze OS Android ve verzi 1.5 vydaná 30.4.2009.
Custom ROM - jedná se o upravenou ROM (systém) vytvořenou komunitou. Nejznámější je asi CM nebo MIUI - povětšinou obohacena o nové prvky a funkce.
Customizace - úprava telefonu k obrazu svému, především se jedná o změnu vzhledu systému, například změna tapety, menu, ikon apod.
CWM - ClockWorkMod recovery menu - nabídka sloužící pro nahrávání ROM a práci se systémem, kterou nelze provádět na spuštěném telefonu. Dříve se instalovalo do ROM, nyní se nahrává (flešuje) samostatně nebo už je obsažené v kernelech (hlavně u telefonů značky SE/Sony) => stačí nahrát kernel a máte recovery. Zálohy firmwaru nemusí být kompatibilní mezi odlišnými verzemi CWM recovery (už vůbec ne mezi xRecovery a CWM).

--------------------------------------------------------------------------------

D
Dalvik (virtual machine) - virtuální stroj, na kterém běží aplikace pro Android. Podobný Java virtual machine
Dalvik cache - Dalvik si jednotlivé aplikace optimalizuje (v závislosti na firmware a dalších okolnostech) před prvním spuštěním. Aby to nemusel dělat opakovaně, výsledek si ukládá do Dalvik cache. Při některých úpravách telefonu je potřeba Dalvik cache vymazat, aby se po restartu telefonu znovu vytvořila. Vymazání této paměti je vždy nutné během nahrávání jiné ROM.
Debranding - odstranění upraveného firmware od operátora a nahrazením za generic (alias čistý) firmware.
Developer - jednoduše vývojář. Ať už aplikací, her či custom ROMek. Tento člověk musí dobře znát zdrojové kódy daného systému, bez toho by nemohl pracovat.
DLNA (Digital Living Network Alliance) - umožňuje v rámci Vaší sítě sdílet fotografie, hudbu i videa do zařízení, které tento standard podporují, což je dnes téměř veškerá spotřební elektronika schopná přístupu k internetu (televize, set-top boxy, Blu-ray přehrávače a rekordéry, herní konzole, smartphony, tablety …). Všechna data tak stačí mít na jednom místě a nemusíte řešit žádná optická média nebo tisk fotografií.
Donut - verze OS Android 1.6. První masově rozšířená verze tohoto OS.
Downgrade - jedná se o opak aktualizace. Nejčastěji se využívá, když nejsme spokojení s novou verzí Androidu. Na rozdíl od aktualizace nemusí být tak snadný.
Download Mode - jedná o mód, při kterém se nahrává ROM do telefonu. Vyvolat se dá jedině při vypnutém zařízení, a to pomocí příslušných tlačítek (většinou Power + Vol Down + Home Button) - tlačítkovou zkratku si vždy najděte pro konkrétní zařízení!
DPI (Dots per inch) - v překladu počet bodů na palec. Pomocí této veličiny se porovnává jemnost displejů. Pokud se bavíme o jemnosti nad 300 DPI, nemáte šanci běžným pohledem vidět jednotlivé pixely na displeji.
Driver - nikoliv řidič, ale ovladač jednotlivých komponent zařízení, který má na starosti jejich vzájemnou komunikaci a přenos informací. Bez správného ovladače by ani sebelepší hardware nefungoval správně.
Dual core - dvoujádrový procesor. Dnes již běžný i levných telefonech do ceny 5 000.-
Dual SIM - telefon podporující dvě SIM karty. Obě SIM karty jsou na příjmu, ale zatím neexistuje masově prodávané zařízení, které by umožňovalo uskutečnit hovor z obou SIM karet zároveň.
Dualtouch - ovládání uživatelského prostředí dvěma prsty (známý je třeba fake dual touch z Xperie X8). Neplést si tento pojem s Multitouch (viz níže).
DVB-H - jedná se o systém mobilního příjmu digitálního televizního vysílání. Využití měl najít u operátorů, ale díky jejich zdrženlivosti se s ním v Evropě takřka nesetkáte, u nás vůbec. Naopak v Asii je docela rozšířený. Jeho výhodou je nižší spotřeba oproti běžnějšímu DVB-T.
DVB-T - běžný standard pozemního digitálního vysílání, který je možné přijímat i na některých zařízeních, která jsou vybavena příslušnou anténou nebo podporují připojení takové antény (např. Tivizen Nano).

--------------------------------------------------------------------------------

E
Eclair - OS Android ve verzi 2.0 až 2.1.
EDGE - "vylepšení" datových přenosů přes GPRS - zejména v rychlosti připojení. Maximální teoretická rychlost činí 236,8 kbit/s (cca 30 kB/s).
EFS - jedná se o složku v interní paměti hlavně u zařízení značky Samsung. Obsahuje veškeré identifikační údaje (IMEI, SC, PC atd.). Hlavně u modelu Galaxy SII jsou s touto složkou velké problémy, proto se důrazně doporučuje ji vždy zálohovat.
Ekvalizér - slouží pro úpravu zvuku nastavením výšek, basů a jiných parametrů, u většiny zařízení je integrován přímo v přehrávači, bývá i v custom ROMkách nebo aplikacích třetích stran (výborný je např. v PowerAMP Playeru).
Emulátor - software umožňující spustit aplikaci určenou pro jiný typ systému nebo pro jinou platformu (např. hry z konzolí - FPse - nebo java aplikace).
EXIF - výpis informací o fotce pořízené fotoaparátem.
Exynos - procesory z produkce firmy Samsung. V jiných zařízeních se s nimi setkáte jen velmi zřídka.

--------------------------------------------------------------------------------

F
Face Unlock - nová funkce, který byla uvedena v Androidu 4.0 a od té doby je součástí Androidu. Od verze 4.1 však z bezpečnostních důvodů přibyla nutnost mrknout do kamery (v ICS to totiž šlo oklamat vytisknutím fotky a podstrčením této fotky kameře).
Factory reset - více viz „Hard reset“.
File Manager - správce souborů, který umožňuje procházet většinu složek v paměti zařízení či karty. V případě, že máte root, může správce zobrazit i systémové složky, které jsou běžně skryté, což je stěžejní pro úpravy systému. Je nutná maximální opatrnost v případě úprav a základem je zálohování!
FileSystem (FS) - souborový systém v telefonu (obdobně jako u Vašeho PC) - zásahem do FS můžete do telefonu nahrát různé úpravy, ale neopatrnými zásahy taky softwarově bricknout telefon.
Firmware - často nesprávně označovaný jako software - vestavěný operační systém (obdoba jako Windows či Linux na vašem PC). Jeho verzi najdete v Nastavení -> Info o telefonu.
FIX GPS polohy - určení GPS souřadnice telefonu (navigace) - nutné pro správné určení polohy - FIX vzniká po připojení k minimálně 3 GPS satelitům - v budově nikdy Váš telefon nenalezne Vaši pozici kvůli stínění signálu. Fixace by měla proběhnout do několika desítek sekund, asistovaná GPS umí tento proces zkrátit i na několik sekund.
FLAC - málo rozšířený, ale mezi odborníky doporučovaný, audio formát. Jeho největší výhodou je nulová komprimace zvukového signálu, tzn. je bezeztrátový (na rozdíl od MP3 formátu). Vyznačuje se tedy vysokou kvalitou, ale taky značnou velikostí, jedna písnička má běžně velikost i 50 MB.
Flash - změna (přehrání) firmware (software) telefonu - flash může pomoct v případě problému s telefonem, či vylepší funkce (stabilitu telefonu) - jsou 2 cesty flashování - oficiální (přes SEUS, Kies, OTA atd.), nebo neoficiální (přes FlashTool, Odin, CWM atd.) - při nesprávném postupu můžete telefon brnknout!
Flash Player - aplikace pro přehrávání animací a hraní flashových her. Od Androidu 4.1 už není oficiálně podporovaný, dá se však nainstalovat ručně.
Flashtool - program pro provádění různých činností (jako root, flash, odemknutí bootloaderu některých modelů, nahrávání kernelu,…). Existují 2 verze - první se jmenuje Emma a jde o oficiální nástroj určený pro telefony SE/Sony Xperia. Druhá je neoficiální a k nalezení je na XDA-developers, přičemž je možná kompatibilita i s jinými zařízeními než Sony.
FM Transmitter - alias FM vysílač - zařízení pro vysílání zvuku na rádiových FM frekvencích - zapojíte do něj zdroj zvuku, naladíte stejnou frekvenci na rádiu a posloucháte.
FOLED - pod touto zkratkou se neskrývá nic složitějšího než Ohebný OLED displej (Flexible OLED). Výhodou OLED displejů je nezávislost na dodatečném osvětlení, protože body svítí samy o sobě, barvy jsou také jasnější a displej je skvěle čitelný na slunci. Pozitivem je také nižší spotřeba energie.
Foursquare - aplikace, která slouží k označení místa, kde jste, hledání hospod, restaurací apod. v okolí, psaní tipů na místa a dalšího.
FPS - frames per second - počet obrázků za sekundu. Pro plynulé hraní her je většinou nutné alespoň 30 FPS.
FroYo - verze OS Android 2.2. Jedná se také o první verzi Androidu s podporou Flashe 10.1, sdílení internetu přes Wi-Fi nebo instalace aplikací na pam. kartu.
Full HD - rozlišení 1920x1080 px (1080p). Nové telefony už většinou umí natáčet i video ve Full HD rozlišení, rozhodující je použitý čipset, který musí takovou záležitost zvládat. Full HD nemusí být jen video, ale také rozlišení displeje, které se již stalo standardem u vlajkových lodí jednotlivých výrobců telefonů či tabletů.
FUP - množství dat, které můžete stáhnout za určité časové období (většinou jeden kalendářní měsíc). Po přečerpání dojde ke zpomalení nebo úplnému zastavení datových přenosů.
FWVGA - Full Wide VGA - rozlišení 854x480. Toto rozlišení používá především Sony u svých modelů Xperia.

--------------------------------------------------------------------------------

G
Geocaching - hra založená na GPS poloze schránek, které hledáte.
Geotagging - přiřazení GPS souřadnice k fotkám pořízeným telefonem. Pro správnou funkci je nutná podpora telefonu a FIX GPS polohy - vhodné pro zobrazení fotek na PC v mapovém software.
Gesture kontrol - Ovládání gesty. Zkrátka a jednoduše možnost ovládat telefon pomocí psaných gest na displeji nebo jinak (například přejetím nad senzorem přiblížení zamknout displej apod.).
GingerBread (GB) - verze OS Android 2.3. Přinesla podporu rozlišení 1280x768, úhlopříček displejů nad 4“, nový design prostředí a také nové senzory a další vychytávky. Tak však narostly nároky na výkon.
Glonass - služba shodná s GPS, pouze není původem z Ameriky, ale z Ruska. S telefonem podporujícím satelity Glonass dosáhnete větší přesnosti navigace, bude totiž automaticky komunikovat s oběma typy satelitů.
Gmail - email od Googlu, která jako první přinesl uživatelům schránku s 1 GB úložištěm.
Google - hodný strýček, co nám pomůže něco najít, když něco hledáme - více viz HLEDAT. Mnohými obdivován díky Androidu, jinými zase nenáviděn kvůli reklamám, které mu generují hlavní zisky, a shromažďování osobních dat, často bez vědomí uživatele.
Google Now - nová funkce zavedená od Androidu 4.1 a jejím hlavním úkolem je konkurovat známé Apple Siri. Jedná se tedy o jakéhosi osobního asistenta, který nabizí široké možnosti usnadnění hledání a spousty dalších funkcí.
Google Play - více viz Obchod Play.
Gorilla Glass - poměrně známý výrobek společnosti Corning. Jedná se o tvrzené krycí sklo displeje, který by mělo odolat škrábancům a poškození (ne vždy tomu tak ale je). Je několik generací tohoto skla, každá nová je logicky lepší.
GPRS - dnes nejpomalejší obdoba datových přenosů. Maximální teoretická rychlost je 85,6 kbit/s (tedy asi 11 kB/s).
GPS (Global Positioning System) - služba určovaní polohy - zásadní pro funkci navigací - nezaměňovat s aGPS!
GSM (dříve Groupe Spécial Mobile, nyní Global System for Mobile Communications) - nejrozšířenější standard pro mobilní telefony na světě. Zjednodušeně lze říci, že pokud máte SIM kartu v telefonu, využíváte GSM. V Evropě se používají pásma o frekvencích 900 MHz a 1800 MHz, v USA a Kanadě pak 850 MHz a 1900 MHz. Většina telefonů podporuje všechna tato pásma, proto se nazývají jako quad-band telefony.
GUI - alias Grafické prostředí (Graphical User Interface) - prostředí telefonu které vidíte a ovládáte ho, tvořené často obrázky, lištami či ikonami.
Guru - člověk, který velice dobře ovládá určitou oblast techniky (nejen jí). Neplést s O2 Guru :D.
Gyroskop - doplňuje akcelerometr. Je schopen zaznamenat polohu telefonu, i když se s ním pohybuje po rovném podkladu. V dnešní době je nejčastěji tříosý, ale vyvíjí se už i šestiosý.

--------------------------------------------------------------------------------

H
HandsFree - též označovaný jako HF - souprava pro telefonování bez nutnosti držení telefonu v ruce - mnoho typů (od sluchátek až po těžké sady do auta). Nutnost pro bezstarostné cestování autem bez pokut a trestných bodů.
Hard reset - obnovení telefonu do továrního nastavení (stav jako nový telefon po koupi). Lze ho provést v recovery menu, v nastavení telefonu, nebo u některých zařízení pomocí kódu *2767*3855#.
HD - rozlišení 1280x720 px (720p). Většina novějších telefonů již dokáže pořídit video v HD rozlišení a setkat se s HD rozlišením můžete také u displejů telefonů. Toto rozlišení se stává již jakýmsi standardem v oblasti rozlišení displeje.
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) - rozhraní pro propojení různého audiovizuálního vybavení (např. PC + TV nebo Smartphone + TV). Se zmenšenou verzí miniHDMI se můžete čím dal častěji setkat i u Android zařízení.
HDR - High Dynamic Range (high dynamic range imaging, HDRI) - technologie, která umožňuje větší dynamický rozsah expozice (mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem) scény než je u normální snímací techniky. Používá se ve fotografii, počítačové grafice a zpracování obrazu.
HLEDAT - český překlad asi znáte - postup správného nalezení - 1. tlačítko HLEDAT nahoře na obrazovce fóra a pozorně pročíst výsledky hledání - 2. nenajdu? Zkusím hledat podobnou frázi - 3. Stále jste nenašli? Pak se tedy můžete zeptat.
Honeycomb - verze OS Android 3.0 až 3.2 - určena pouze pro tablety. Jedná se o jedinou verzi Androidu, která nebyla poskytována jako open source, tedy zdarma.
Hot-Spot - označení místa pro příjem Wi-Fi. Hot-spoty často najdete v restauracích, na letištích, případně si ho můžete i vytvořit ze svého telefonu v případě, že máte verzi Androidu 2.2 a vyšší.
HSDPA - (High-Speed Downlink Packet Access) - označovano též jako 3,5G - jedna z nejrychlejších možností mobilního datového připojení (hned po LTE), přičemž se bavíme o stahování (Download). Maximální teoretická rychlost je závislá na verzi vydání 3GPP (3rd Generation Partnership Project), ale u nás se běžně jednalo o maxima do 7,2 Mbit/s (tedy asi 0,9 MB/s).
HSPA - (High Speed Packet Access) - jedná se o sloučení HSDPA a HSUPA, které přináší hraniční technologické možnosti 3G sítí co do rychlosti mobilního datového připojení a kvality hovoru. Maximální teoretická rychlost stahování je dnes u mob. telefonů 42 Mbit/s (označovano jako HSPA+), ale teoreticky lze dnes dosáhnout rychlosti až 168,8 Mbit/s a do budoucna je v plánu až 337,5 Mbit/s.
HSUPA - stejně jako HSDPA, jen se bavíme o odeslaných datech (upload). Maximálně teoretická rychlost uploadu je 5,76 MBit/s, a to i v HSPA+ módu.
HTC (High Tech Computer) - velice známý výrobce Android zařízení. Tato fitma vyrobila vůbec první telefon s Androidem - model G1.
Huawei - čínský výrobce komunikačních technologií, který kromě mobilních telefonů a tabletů také nevelké míře dodává vybavení pro operátory jako základnové stanice, vysílače, modemy atd.

--------------------------------------------------------------------------------

I
Ice Cream Sandwich (ICS) - verze OS Android 4.0 - první verze Androidu určena pro tablety i telefony společně. Pravděpodobně nejinovativnější verze Androidu, která přinesla virtuální tlačítka na displeji, nové grafické rozhraní nazvané Holo (GUI), nový systémový font Roboto, novou galerii i prostředí fotoaparátu, měření spotřeby dat, podporu Wi-Fi direct (viz níže), Face unlock (viz výše) nebo třeba Android Beam pro sdílení souborů, videí, fotek a dalšího jen jednoduchým přiblížením dvou zařízení (nutné NFC).
ID3 tag - informace o dané hudební skladbě (název interpreta, písničky,…). Tuto funkci už dnes podporují i vestavěné přehrávače.
iGO - navigační software umožňující použití vlastních mapových podkladů, bodů zájmu, hlasové navigace a dalších věcí. Je poměrně široce přizpůsobitelná. Najdete ji i na fóru.
IMEI - International Mobile Equipment Identity (doslova "Mezinárodní identifikace mobilní výbavy"), je jedinečné číslo zapsané v mobilním telefonu, které slouží k identifikaci telefonu v sítích mobilních operátorů. IMEI je zapsán na nálepce výrobce telefonu, na krabičce od telefonu nebo se vypíše po zadání *#06# přímo na displeji telefonu. IMEI lze změnit jedině výměnou základní desky telefonu.
init.d - spouštění skriptů po startu.
Infraport (někdy taky IrDA), IR (InfraRed) - Infračervené bezdrátové rozhraní pro datovou komunikaci. Dnes již prakticky nepoužívané, ale výjimečně se s ním lze setkat (např. v HTC One). Oproti Bluetooth je nutná přímá viditelnost vysílače a přijímače. Kromě datové komunikace lze pomocí IR portu ovládat různé domácí spotřebiče.
Instalace - proces, kdy je operační systém nebo aplikace nakopírován do zařízení tak, aby se po instalaci dal používat, spolupracoval se zařízením, a choval se tak, jak má. Aplikace pro OS Android mají koncovku .apk.
I/O - zkratka pro komunikaci počítače s okolním prostředím (input/output). Ve světě Androidu je tato zkratka spíše známá v souvislosti s Google I/O, což je akce, kde Google pravidelně představuje novinky, a to jak z oblasti hardwaru, tak i softwaru.
IPS (In-Plane switching technology) - technologie LCD panelu vytvořená původně společností Hitachi za účelem znatelného zlepšení pozorovacích úhlů, zvýšení kvality obrazu a lepší čitelnosti. Setkat se s ní samozřejmě můžete i v telefonech, vcelku běžné jsou u výrobce Huawei.

--------------------------------------------------------------------------------

J
Java - velice známý programovací jazyk, nejedná se o JavaSript. Java je vyvíjena společností Oracle, která měla se společností Google dříve spory, protože Android částečně na javě staví. Zajímavostí je to, že tento programovací jazyk je kompilován tak, že ho lze použít bez ohledu na platformu. Existují 4 verze - J2ME (micro edition) pro mobilní telefony, J2SE (standard edition) pro domácí počítače, J2EE (enterprise edition) pro firemní sektor a Java Card pro implementaci do inteligentních čipových karet.
JavaScript - programovací jazyk používaný především na tvorbu webových stránek.
Jelly Bean (JB) - verze androidu s označením 4.1 až 4.3, následuje tedy po ICS. Přinesl spoustu novinek, především známý Project Butter (viz níže), vylepšenou notifikační část, aplikaci Google Now (viz výše), vylepšená gesta a taky práci s widgety, přepracované menu fotoaparátu a spoustu dalšího.

--------------------------------------------------------------------------------

K
Kalibrace obrazovky - důležitý krok při nesprávné funkci dotykového displeje. Při kalibraci probíhá nové nastavení dotykové plochy na displeji - výskyt pouze u rezistivních displejů.
Kalibrace baterie - Měla by pomoci vyřešit problémy s neúměrně rychle ubývající baterií po nahrání nové ROM, případně se špatným zobrazováním stavu baterie (např. nelze nabít na 100%, baterie se v zátěži vybije, po uklidnění záhadně přibudou procenta navíc, atd.).
Kapacitní displej - stále se rozmáhající technologie u displejů - displej se výsadně ovládá prstem, speciálními stylusy, případně pokud má speciální vrstvu, tak ho lze ovládat i v rukavicích. Je to obdoba touchpadu u notebooků - přesnější ovládání přístroje prsty, než u rezistivního displeje. Kapacitní vrstva je tvořena průhlednou odporovou elektrodou přikrytou odolnou vrstvou (např. sklem). Elektroda je napájena malým střídavým napětím a při dotyku prstu (která je vodivý) se kapacitně svede část signálu. Poměry proudů se pak vyhodnotí, čímž dojde k přesnému určení místa dotyku na displeji. Jediným problémem této technologie je to, že reaguje jen na vodivé předměty (dokonce třeba i na párek :D).
Kernel - je v informatice označení pro jádro operačního systému. Jádro je zavedeno do operační paměti při startu (bootování). Android se spoléhá na linuxovou verzi pro základní systémové služby, jako jsou bezpečnost, správa paměti, správu procesů, pokrytí sítě a typ ovladače. Jádro také působí jako abstraktní vrstva mezi hardwarem a zbytkem softwaru. Pro změnu originálního (stock) kernelu na upravený kernel potřebujete odemknutý bootloader. Verzi kernelu snadno zjistíte v menu nastavení -> O telefonu -> Verze jádra.
Keyboard = Klávesnice - základní způsob interakce se zařízením, ať už virtuálně na displeji nebo pomocí fyzické klávesnice. Výhodou OS Android je možnost doinstalování vlastní klávesnice, která plně vyhovuje individuálním potřebám uživatele.

--------------------------------------------------------------------------------

L
Launcher - Launcher je prostředí ve kterém pracujete. Má důležitou jakým stylem se rolují ikony, kolik ploch můžete přidávat a celkově o vzhledu telefonu, který můžete kompletně změnit za jiný, na Google Play je jich několik na výběr.
LCD (Liquid Crystal Display) - displej tvořený tekutými krystaly. Tento typ displeje přinesl revoluci do oblasti elektrotechniky díky svojí stavbě a malým rozměrům panelu oproti klasické CRT obrazovce. Panel je tvořen barevnými (nebo i černobílými) pixely seřazenými před zdrojem světla (LED trubice, žárovka či jiný). V dnešní době už moc nevyhovuje nárokům výrobců a je nahrazována moderními technologiemi jako např. OLED, AMOLED či IPS.
LED - v oblasti elektroniky má více významů. LED je obecně polovodičová součástka vyzařující světlo, přičemž potřebuje jen nízké napětí i proud, takže spotřeba energie není nikterak velká. U telefonů se můžeme nejčastěji setkat s LED diodou ve fotoaparátu, LED notifikační diodou nebo displejem podsvíceným LED diodami.
LG - další z velkého množství výrobců elektroniky. Dříve neměl moc dobrou pověst kvůli laxnímu přístupu k aktualizacím, ale již se výrazně polepšil.
Li-Ion, Li-Pol - dnes nejčastěji užívané baterie v telefonech - netrpí paměťovým efektem - mohou se dobíjet kdykoliv (neměli by se ale úplně vybít - hrozí zničení baterie).
Linux - operační systém a zároveň název pro jeho jádro. Jedná se o nejznámější open source systém, na kterém částečně staví i OS Android.
Live Wallpaper (LWP) - více viz Živá tapeta.
LTE (Long Term Evolution) - je to mobilní datová technologie určená pro vysokorychlostní internet v mobilní síti s teoretickou rychlostí stahování až 172,8 Mbps a uploadu 57,6 Mbps. To se ovšem bavíme pouze o 3G standardu, který takto bývá ne moc korektně marketingově označován. Skutečné LTE je marketingově označkované jako LTE Advanced, a to už se bavíme o rychlostech až 300 Mbps DL a 75 Mbps UL. V praxi jsou dosahovány rychlosti 100Mbit/50Mbit. LTE Advanced se označuje jako 4G síť, ale původně to mezinárodní telekomunikační unie nechtěla povolit, protože hlavním kritériem pro 4G sítě je rychlost downloadu minimálně 1 Gbps! Nicméně díky pokroku technologií byl proveden pokus na hranici technických možností, kdy bylo dosaženo rychlosti downloadu neskutečných 3,3 Gbps (kombinace LTE-Advanced a WiMAX 2 - zatím nepředstavená 2. generace WiMAX).

--------------------------------------------------------------------------------

M
Mali ARM - jedná se o značku grafických čipů, velice známý a už legendární je výkonný Mali-400MP. Většinou se s těmito grafickými čipy setkáte v zařízeních značky Samsung, ale v poslední době je začínají ve větší míře používat i jiní výrobci.
Mass Storage - standard, který používají i Android zařízení (iOS jej neumí). Při připojení k PC se paměť zařízení připojí jako disková jednotka (stejně jako třeba flash disk). Nevýhodou může být, že pokud je paměť připojena k PC, zařízení z ní nemůže číst, takže nelze spustit některé aplikace či hry. Proto se více začíná používat nový MTP protokol (viz níže).
Market - dřívější název pro Google Play, viz. také Obchod Play.
MediaTek (MTK) - méně známý výrobce procesorů, který ale míři dost vysoko, protože nabízí poměrně výkonné čipsety za velmi rozumné ceny. Dříve se procesory značky MTK používaly v levných telefonech, nyní je ale používají i renomovaní výrobci jako třeba Sony.
Mediascape - panel od SE pro modely s OS Android - všechny média (hudba, obrázky) mějte hezky pohromadě.
MHL (Mobile High-Definition Link) - standard na přímé propojení zařízení se spotřební elektronikou jako je televizor či monitor. Přenáší se jak obraz, tak i zvuk. Zařízení s podporou MHL dokáže přenášet obraz a zároveň se i nabíjet. V současnosti lze přenášet pomocí MHL až 1080p obraz s až 8 kanálovým zvukem. Mezi přístroje s podporou MHL patří nejčastěji Samsung a pro přenos z microUSB portu Android zařízení do HDMI portu TV budete potřebovat jednoduchou redukci.
MiniSIM - klasická velikost SIM karty, kterou má většina prodávaných telefonů.
MicroSIM - zmenšená velikost SIM karty, která je v novějších smartphonech (HTC One, Nexus 4 a další).
MIUI - jedna z neoficiálních distribucí androidu, upravená s prostředím podobným iOS, mezi komunitou oblíbená především díky své skinovatelnosti a širokým možnostem úprav. Vyvíjí ji čínská firma Xiaomi, která také vyrábí telefony obsahující tyto ROMky.
MMS - multimediální zprávy umožňující zasílání obrázků, delších textů, videí, zvuků nebo jiných souborů. K odeslání je nutné datové připojení a jejich odeslání je zpoplatněno (cena dle tarifu). Jejich příjem by však měl být zdarma.
MP3 - nejběžnější zvukový formát. Jeho nevýhodou je komprimace audio signálu, kdy jsou potlačeny frekvence s nejmenším podílem (tedy nejhlubší basy a nejvyšší výšky) a tím dochází k rapidnímu snížení velikosti výsledného souboru, ale taky snížení kvality. Pro solidní zvukový zážitek se doporučují aspoň trochu kvalitní sluchátka a mp3 ve kvalitě 320kbps. Pro srovnání - velikost MP3 v 320 kbps je průměrně 9 MB. FLAC soubor (bezztrátový formát) má však běžně okolo 35 MB! Běžný posluchač však nerozezná rozdíl mezi 320 kbps mp3 a FLACem.
MTP = Media Transfer Protocol - novější standard, který začíná pomalu nahrazovat Mass Storage. Výhodou je, že paměť je současně dostupná jak počítači, tak zařízení a lze ho tedy běžným způsobem používat a zároveň do něj kopírovat data. Nevýhodou je, že Windows často hlásí nekompatibilní soubory a také to, že se ne vždy zobrazí celý obsah zařízení.
Multitasking - možnost mít spuštěno více aplikací v telefonu najednou a přepínat mezi nimi - původně výsada chytrých telefonů, dnes běžná vlastnost i u levnějších telefonů bez operačního systému.
Multitouch - je technologie, která umožňuje ovládání uživatelského rozhraní více než dvěma prsty najednou - např. zoom, otáčení, hraní her atd.
MyPhone Explorer - vynikající program pro kompletní správu telefonu na PC - funguje se všemi telefony Sony a také mnoha dalšími.
MWC - Mobile World Congress - každoroční veletrh spojený s mobilní elektronikou. Koná se v Barceloně a najdete na něm všechny renomované výrobce kromě Applu, který má svoji vlastní konferenci.

--------------------------------------------------------------------------------

N
NANDroid - část firmwaru, které můžete říkat systém. Je to to, co běží bez kernelu. V drtivé většině případů je nesprávně nazývána "ROM" (více info pod termínem ROM).
nanoSIM - s tímto formátem poprvé přišel Apple u iPhonu 5, u Androidu ho poprvé použilo LG ve vlajkovém modelu G2.
Navigon - velice kvalitní a populární navigační software. Najdete ho i na fóru.
Nexus - jedná se o řadu referenčních zařízení, které vyvíjí firma Google ve spolupráci s jinými výrobci (např. Samsung či Asus). Jedná se o zařízení, která by měla udávat směr Androidu a ukázat výrobcům, jak by měla zařízení s Androidem vypadat. Velmi populární jsou modely Samsung Galaxy Nexus, LG Nexus 4 nebo třeba Asus/Google Nexus 7. Tato zařízení se vyznačují především čistým Androidem bez jakékoliv nadstavby (jako Sense nebo TouchWiz) a jejich největší výhodou je prakticky okamžitá aktualizace na nejnovější verzi Androidu ihned po jeho uvedení.
NFC - Near Field Communication, neboli technologie umožňující přenos malého množství dat bezdrátově na velmi krátkou vzdálenost (centimetry), užití např. při identifikaci nebo při bezkontaktní platbě. Taky ji lze ale využít pro rychlé přenastavení zařízení - toto umí nové telefony od Sony díky Smart tagům.
Notifikační lišta - (také Stavová lišta) nachází se v horní části displeje, zobrazuje různé údaje jako čas, baterii, sílu signálu a typ připojení k internetu, přijaté zprávy, zmeškané hovory atd. Po potáhnutí prstu dolů nám zobrazí detailnější informace a možnost přímého vstupu do konkrétní informace.
Notification Power Widget - známý widget "ovládací prvek napájení", užitý v notifikační liště. Pod tímhle názvem je v ROMkách cyanogenmod, existují různé obdoby i pro oficiální firmware.

--------------------------------------------------------------------------------

O
Obnovení nastavení - navrácení nastavení telefonu do původního stavu (jakoby po koupi).
Obchod Play - oficiální obchod s aplikacemi, knihami, hudbou a dalším pro OS Android. Na počítači lze přes Play vzdáleně instalovat aplikace do telefonu nebo ho také nalézt v případě ztráty či krádeže. Můžete se také podívat, co máte nainstalováno, případně zažádat o vrácení peněz za zakoupenou aplikaci v případě, že s ní nejste spokojeni (do 15 minut od koupě).
OC - OverClocking = Přetaktování. Více viz Taktování procesoru.
Octa Core - osmijádrový procesor. V žádném případě se nejedná o procesor Exynos Octa od Samsung, který obsahuje 2x4 jádra, ty ale nemohou pracovat současně. Je však v plánu i tato verze. Prvním výrobcem na světě, který vyrobí 8jádrový procesor, bude méně známý MediaTek.
ODEX - jedná se o soubor obsažený v apk balíčku, jehož účelem je úspora místa. Tyto soubory optimalizují start systému, protože se načítá jen tato část aplikace.
ODIN - Aplikace určena výhradně pro telefony značky Samsung, pomocí které lze flešovat ROM či kernel. Zároveň však slouží jako poslední záchrana pro bricklý telefon.
Odporový (rezistivní) displej - první technologie dotykových displejů - dá se ovládat prakticky čímkoliv - ovládání prsty na odporovém displeji je méně pohodlné, než na kapacitním.
OEM = Original Equipment Manufacturer - označení dílů, které používá výrobce pro svá zařízení a celek vydává jako svůj produkt. Jako příklad lze uvést HTC, které bylo OEM výrobcem prvního Nexus telefonu Google Nexus One.
OLED - novější technologie displejů využívající elektroluminiscenci. Největší výhodou je svítivost jednotlivých bodů, které na rozdíl od LED displeje nepotřebují dodatečné osvětlení. Barvy jsou jasnější, obraz dobře čitelný i na slunci a také spotřeba je nižší.
Omnius server - nejjednodušší způsob pro všechny možné úpravy telefonu (flash, přebarvování…) - momentálně už zpoplatněn.
OpenGL - je to standard, který charakterizuje multiplatformní rozhraní mezi akcelerovanými grafickými kartami a systémem, jehož úkolem je tvorba 3D grafiky s vykreslováním v reálném čase. OpenGL existuje ve více verzích, na Android je nyní nejnovější OpenGL ve verzi 3.0, a to od verze Androidu 4.3. Starší OpenGL 2.0 požaduje verzi Androidu 2.2 a vyšší, proto také většinu her nespustíte na starším Androidu.
Open Source - produkt nebo část produktu, která je zdarma dostupná veřejnosti a lze ji šířit či upravovat k obrazu svému. Může však obsahovat některá omezení jako například uvedení jména. OS Android je open-source projekt.
OS - operační systém - chlouba chytrých telefonů, možnost mnohých vylepšení, instalace různých aplikací. Všeobecně jsou telefony s operačním systémem považovány za smartphony.
OTA - [Over The Air] - je to metoda distribuce nových aktualizací softwaru prostřednictvím internetového připojení bez nutnosti připojení telefonu k počítači.

--------------------------------------------------------------------------------

P
Partition (Partišna) - jedná se o oddíly, nejčastěji na paměťové kartě, se kterými je možné nezávisle pracovat. Může se hodit např. při použití App2SD, custom ROMek atd.
Permissions - Pod tímhle termínem se myslí oprávnění, kdo a jak může přistupovat k souboru. Pro příklad stačí root explorer, kde soubor vyhledáte, podržíte na něm prst a zvolíte permissions. Často se dá vidět popsaný ve tvaru rwx-rwx-rwx (respektive --- --- --- nebo různé kombinace) kdy r je zkratka pro oprávnění čtení souboru, w pro zapisování a x pro spuštění. V popsaném tvaru např. r znamená povoleno, když se místo něj použije pomlčka, znamená to nepovoleno (odškrtnuto).
PIN - číselný kód chránicí SIM kartu před zneužitím. Pokud ho zadáte třikrát špatně, je SIM karta zablokována a je požadován PUK kód, který obdržíte při pořízení SIM karty.
Pixel - jeden zobrazitelný bod na displeji o jedné barvě - počet pixelů tvoří rozlišení displeje.
PowerVR - grafický čip od firmy Imagination Technologies. Najdete je jak v Android zařízeních, tak i v dražších iOS zařízeních.
Procesor - "duše" telefonu - vykonává veškeré úkony a operace v telefonu - obdoba procesoru u PC.
Product Code = PC - jedná se o označení verze telefonu a má podobnou funkci jako CSC (viz výše).
Project Butter - projekt firmy Google, který byl implementován do verze Androidu 4.1 a vyšší. Jeho úkolem je zrychlit veškeré animace a odezvy systému oproti verzi 4.0. Nový systém je tak lépe optimalizovaný a nabízí lepší grafický i výpočetní výkon.
Proximity senzor = Senzor přiblížení - je to senzor, který po jeho zakrytí vypne displej. Tato funkce se používá při uskutečnění hovoru a následném přiložení telefonu k uchu.
PUK - osmimístný kód, který musíte zadat při zablokování SIM karty.

--------------------------------------------------------------------------------

Q
QR code - Quick Response code - jedná se o 2D kód ukrývající informaci (obrázek, dokaz atd.), který můžete vyfotit foťákem v telefonu a pomocí aplikace velice rychle dekódovat a aplikace Vás i automaticky přesměruje. Také může sloužit pro autorizaci, např. v aplikaci AirDroid.
Quad core - čtyřjádrový procesor, se kterým se můžeme čím dál častěji setkat i v levnějších telefonech či tabletech (např. Snapdragon 200, MTK MT6589, Exynos 4412 a další).
Qualcomm - renomovaný výrobce čipsetů pro mobilní zařízení. Nejčastěji se s jeho procesory setkáte v telefonech značky HTC a Sony, ale nově s ním začíná spolupracovat širší spektrum výrobců, dokonce i Samsung.
Quick Settings Panel - panel rychlého nastavení, který je přítomen u verze Androidu 4.2 a výše, ale lze ho doinstalovat i na starší verze. Vyvolat ho lze stažením notifikační lišty z pravé horní strany displeje.
QVGA - Quarter VGA - rozlišení 240 x 320 pixelů (např. X10 mini/pro).
QWERTY - klávesnice u převážně chytrých telefonů s anglickým rozložením kláves (obdoba PC klávesnice).
QWERTZ - viz QWERTY, akorát rozložení kláves je české (je prohozeno Y a Z).
QXGA - rozlišení 2048x1536 px. Najdete ho například na displeji iPadu retina.

--------------------------------------------------------------------------------

R
RAM - přepisovatelná paměť u telefonů sloužící k zajištění provozu telefonu, velikost volné RAM ovlivňuje celkovou rychlost telefonu či Multitasking - obdoba RAM u PC.
Rastr - jakási pixelová mřížka u displejů - čím má displej vyšší rozlišení a menší úhlopříčku, tak má jemnější rastr.
RDS - tato funkce umí zobrazit dodatečné informace o kanálu FM rádia jako název skladby nebo interpreta.
Recovery - režim, pomocí kterého můžete zasahovat přímo do systému, instalovat Custom rom a zip balíčky přímo z paměťové karty, formátovat telefon, zálohovat celý systém a jiné.
Reset - běžný reset, kdy se zařízení natvrdo vypne a opět zapne. Takto lze řešit situace, kdy zařízení úplně vytuhne a nejde s ním nic dělat.
Režim letadlo - umožňuje mít zapnutý mobilní telefon s tím, že jsou vypnuty antény pro příjem signálu a telefon není přihlášen do sítě. Může tak mírně narůst výkon a také výdrž baterie.
RGB - zkratka vyjadřující Red-Green-Blue. Jedná se o barevný model použitý v displejích telefonů (nebo s mírnými úpravami) i v monitorech počítačů. Výsledná barva vznikne vzájemnou kombinací těchto barev.
ROOT - zpřístupnění administrátorských práv u telefonů s OS Android - uživatel dostává možnost editovat systémové soubory a má plnou moc nad telefonem a může instalovat či mazat cokoliv např. výrobcem předinstalované aplikace - obdoba admina u PC.
ROM (část hardwaru) - paměť určená ke čtení dat z telefonu, je v ní uložen celý firmware telefonu a některá data (lépe řečeno vše, co není na paměťové kartě/v druhé paměti).
ROM (část softwaru) - část firmwaru, kterou lze např. měnit přehráním pomocí recovery menu, čímž získáme telefon s prostředím a funkcemi, které má Vámi nahrávaná ROM. Aby fungovala, musí být určená pro Váš model telefonu, pro kernel který aktuálně máte, a u některých telefonů (hlavně Xperie) také musí být určená pro baseband, který aktuálně máte. Podmínkou tak může být nahrání určité verze firmware před samotnou instalací ROM (firmware totiž kernel i baseband obsahuje - opět u Sony). Po instalaci se často pro správný běh systému používá full wipe (wipe data/factory reset v recovery), který sice není podmínkou, ale důrazně se doporučuje. ROM jde zálohovat přes recovery menu, správný výraz pro ROM je NAND nebo nandroid.
RSS - Really Simple Syndication - slouží uživatelům ke čtení různých článků. RSS čtečka pak umožňuje přihlásit se k odběru novinek z webu, který RSS zdroj nabízí. Naše fórum nabízí RSS.

--------------------------------------------------------------------------------

S
SAR - jedná se o zkratku pro množství elektromagnetického záření vyzářeného telefonem, kterou absorbuje tělo osoby vystavené tomuto záření. Toto záření má vliv na lidské zdraví, proto jsou limity stanové normami více jak 50krát nižší, než by byla hodnota, která by mohla člověku prokazatelně uškodit. I přesto se ale stále vedou debaty o negativním vlivu telefonů na lidské zdraví.
Samsung - aktuálně největší výrobce smartphonů na světě. Pro Samsung zařízení s OS Android je typická nadstavba TouchWiz.
Schéma - Všichni známe možnosti změny vzhledu z "hloupých" telefonů. Na androidu to tak rozšířené není, ale existují témata pro launchery. Alternativou je nainstalování CM ROM, která má obsažený engine pro změnu schémat, které mají podstatně větší dosah do hloubky systému - tudíž větší možnosti. Více v T-mobile Theme Engine.
SD - Secure Digital - nejrozšířenější typ paměťové karty, který původně vycházel ze staršího formátu MMC (Multi Media Card). V současnosti se kvůli velké náročnosti na velikost paměti používá SDHC formát, který teoreticky umožňuje uložit až 2 TB dat. Běžně jsou však nejvíce vyráběny karty s kapacitami 8 až 64 GB. Ve smartphonech se používají microSD karty.
Sense - uživatelská nadstavba v zařízeních značky HTC. Prvním Android telefonem s touto nadstavbou bylo HTC Hero.
Servisní menu - skryté menu s všemožnými skrytými informacemi o telefonu a také se zabudovanými testy pro testy funkcí telefonu
Vyvolává se: *#*#7378423#*#* nebo na starších Xperiích *#*#4636#*#* zadej na klávesnici/dialeru, menu > zpět > zpět > menu > zpět > menu > menu > zpět
mačkat kontextová tlačítka, při zamčeném a rozsvíceném displeji.
SEUS - Sony Ericsson Update Service - oficiální služba pro přehrání (aktualizaci) firmware v telefonu - ke stažení na oficiálních stránkách Sony Ericsson.
SI - číslo identifikace části trhu, pro který je telefon určen. Nemá stejnou funkci jako CDA. Lze ho najít na krabici nebo pod baterií. Běžný uživatel se s tímhle číslem skoro nesetká, není důvod proč. (SI je ve tvaru xxxx-xxxx.x, kde x jsou čísla; od CDA ho poznáte také tak, že u něho nikdy není napsaná revize).
SIM karta - zkratka SIM označuje Subscriber Identity Module, z čehož plyne, že se jedná o kartu sloužící k identifikaci účastníka v mobilní síti. Kromě identifikace lze na SIM kartu ukládat telefonní čísla, SMS a využít i Toolkit funkce.
SIM Toolkit - obsahuje přídavné funkce SIM karty jako například GSM banking. Tyto služby jsou zpoplatněny, a to nemalými částkami!
Soft reset - nástroj pro restartování telefonu při nestabilitě či zaseknutí - např. u Xperie S dvojhmat power button + volume up (obdoba tlačítka reset na stolních PC).
Sony - světově známý výrobce elektroniky, který kromě televizí vyrábí také velmi dobře známé konzole PlayStation, ale také mobilní zařízení Sony Xperia. Jako první z výrobců začal spolupracovat s komunitou na vývoji AOSP romky pro model Xperia S (pokud se bavíme samozřejmě o zařízeních, která nepatří do Nexus řady).
Sony PC Companion - oficiální PC program pro SE telefony - slučuje v sobě funkcionalitu PC Suite a SEUS - možnost aktualizace softwaru telefonu, připojení k webovým uživatelským službám, zálohu telefonu, podporu Sony/Sony Ericsson a uživatelské příručky.
Skin - změna barevného podání (grafiky) u GUI - povětšinou v nějakém instalačním balíčku.
Statická navigace - forma shluku GPS dat z přijímače do navigačního programu (data neodesílá okamžitě, ale v dávkách) - dělá neplechu u turistických navigací - když stojíte, anebo se pohybujete velice pomalou rychlostí, tak navigace ukazuje nepřesná data
Stavová lišta (Status Bar) - viz. Notifikační lišta
Stock ROM - ROM, která je oficiálně dodávána s telefonem nebo mu byla oficiálně poskytnuta bez jakýchkoliv softwarových úprav. Jedná se zkrátka o oficiální systém od výrobce.
Stylus - "tužka" pro ovládání dotykových displejů.
SuperOneClick - program sloužící k ROOTu android telefonů, ne vždy spolehlivě funguje, je funkční spíše na zařízeních se starší verzí Androidu (2.2, 2.3).
SU = Superuser - Aplikace, která povoluje jiným aplikacím zasahovat do systému. Pro funkčnost této aplikace je nutný root. Aplikace je volně dostupná v Google Play.
SU Request - pokud máte root, pravděpodobně budete i instalovat aplikace, které práva roota vyžadují. To poznáte díky vyskakovacímu oknu, kde máte většinou tyto možnosti -> Pokud povolíte (Allow), aplikace bude smět využít práva ROOT v tuto chvíli, pokud povolíte (Always Allow), aplikace bude smět tyto práva využívat stále (i při příštím spuštění aplikace), pokud dáte Odmítnout (Deny), zakážete aplikaci přístup do systemu, pokud úplně zakážete (Always Deny), aplikace nebude mít už nikdy přístup do systemu. Vymazat toto nastavení lze v menu Aplikace Superuser (nebo SU).
SVGA - Super VGA - rozlišení 800x600 px. S tímto rozlišením se moc nesetkáte, většinou spíše u levnějších tabletů čínské produkce.
Světelné čidlo - čidlo jasu - slouží pro automatickou regulaci jasu displeje v závislosti na okolním osvětlení. V některých případech může ušetřit energii baterie. Většinou neprobíhá změna jasu při prudké změně osvětlení okamžitě, ale je zde určitá prodleva.
Swype - technika psaní na dotykové klávesnici tažením prstu.
Sygic - povedená a oblíbená navigace pocházející od slovenských vývojářů. Na fóru ji kvůli pravidlu č.17 nenajdete!

--------------------------------------------------------------------------------

T
T9 - slovník prediktivního zadávání textu. Je důležité vědět, jestli Váš telefon při psaní T9 zkracuje či ne, protože pokud neumí odstranit háčky a čárky, Vaše zpráva bude omezena max. na 70 znaků, což moc nepotěší, když běžná zpráva má délku 160 znaků.
Taktování procesoru - zvýšení či snížení pracovní frekvence procesoru u chytrých telefonů. Výsledkem zvýšení prac.frekvence je často vyšší výkon, ale taky nižší výdrž baterie a větší zahřívání. Příliš vysoká frekvence může způsobit nestabilitu zařízení.
Tegra - známý čipset od renomovaného výrobce grafických karet NVidia. Na tento čipset vychází exkluzivní tituly s vylepšenou grafikou oproti běžným verzím, bohužel některé hry naopak neumí potenciálu tohoto čipsetu využít z důvodu špatné optimalizace. Je více generací, první byla Tegra 2, aktuální je Tegra 4 a v plánu je už i Tegra 5.
Tethering - sdílení internetu přes WIFI nebo USB, telefon slouží jako přístupový bod pro ostatní uživatele.
TFT - typ displeje používaný u dnešních telefonů a jiné elektroniky. Oproti starším generacím nabízí lepší podání barev, čitelnost i pozorovací úhly. Kvalit IPS LCD nebo Amoledu však nedosahuje.
Timescape - panel od Sony Ericssonu pro modely s OS Android - všechny sociální sítě máte pohromadě.
T-mobile Theme Engine - systém schémat používaný běžně v CM ROMkách, je integrovaný do ROMky, kde se do přepínače schémat dostanete přes ikonu "výběr tématu" v menu. Schéma dokáže změnit velkou část uživatelského prostředí. Kompletní seznam všech témat najdete na XDA-developers. Schémata jsou různě kompatibilní na různých velikostech displejů, nejlepší je vyzkoušet je. Hlášky o chybě při nastavování se nemusíte bát, po potvrzení se schéma nastaví správně, jestli je správně přizpůsobeno.
TouchWiz - grafické rozhraní používané společností Samsung. Poslední verze má označení Nature UX a jak již z názvu vyplývá, důraz je kladen na přírodní motivy. Negativní stránkou této nadstavby je velká náročnost na RAM paměť.
TrackID - technologie telefonů SE pro identifikaci dané hudební skladby (Interpret, název písničky,..) - nutné připojení k internetu - běžná součást telefonů Sony.
TrekBuddy - vynikající freeware aplikace pro turistickou navigaci.
TeamViewer - umožňuje připojení a vzdálené ovládání počítače v několika sekundách.
TV out - výstup umožňující přenos obrazu z telefonu na displej jiné obrazovky. Obraz se zrcadlí, tedy se zobrazuje na displeji i externím monitoru.

--------------------------------------------------------------------------------

U
UCCW - Ultimate Custom Widget - aplikace, díky které si sami vyrobíte nebo přizpůsobíte widget obsažený v tématu přímo pro tuto aplikaci. Význam využití je tedy patrný už z názvu. Díky této aplikaci i tématům z této sekce si můžete kompletně změnit vzhled Vašeho zařízení. Aplikaci i témata najdete na fóru.
UI - User Interface - uživatelské prostředí zařízení - může být grafické, textové či jiné.
UMTS - Universal Mobile Telecommunications System; jedná se o další stádium vývoje 3G sítí. V ČR je sice pokrytí těmito 3G sítěmi, ale za ostatními státy Evropy stále zaostáváme.
Update - více viz výše - Aktualizace.
USB - Universal Serial Bus; univerzální sériová sběrnice sloužící pro propojení periferií a jejich vzájemnou komunikaci.
USB Host - standard, díky kterému se zařízení vždy chová jako „podřízené“, tedy ho lze jen připojit k počítači, ale nedokáže se samo jako host chovat, takže nepřipojíte flash disk apod.
USB JIG - tato HW pomůcka je nutná u telefonů značky Samsung k vyresetování počítadla flashování, případně k uvedení telefonu do Download Mode.
USB OTG - USB On The Go. Jedná se o drobnou úpravu běžného standardu USB, kdy je do zařízení implementována schopnost vytvořit point-to-point (bod-bod) spojení, kdy se zařízení umí přepnout s host módu do módu device (=hostitele). Tablet/telefon tak dokáže „hostit“ připojené periferie jako flash disky, myši nebo třeba gamepady.
UX - User eXperience - oficiální GUI od Sony Ericssonu pro modely s OS Android - obsahuje mimo jiné panely Timescape a Mediascape.

--------------------------------------------------------------------------------

V
Vanilla - označení čisté verze Androidu. Používá se také označení Pure Android.
VGA - rozlišení 640 x 480 px, se kterým jste se mohli setkat spíše dříve, a to už rozlišení fotoaparátu.
Vivante - velice málo známá značka grafických čipů používaných především v méně známých procesorech AMLogic, ale třeba i v čipsetu K3V2 od firmy Huawei.
VOIP - Voice over IP - jedná se o technologii pro přenos hlasu přes internet. Na našem trhu působí spousta VOIP operátorů. Volání přes internet je často levnější než v GSM síti.

--------------------------------------------------------------------------------

W
WAP - systém pro zajištění provozu elektronických služeb na mobilních telefonech. Platformu WAP využívají především operátoři pro své portály jako T-Zones či O2 Active.
Warez - to je snad každému jasné, oč se jedná…
Wisepilot - zpoplatněná navigační aplikace.
Widget - jedná se o doplněk úvodní obrazovky, který zobrazuje stručné (často ale podstatné) informace o dané aplikaci. Jedná se například o widgety s počasím, zprávami, stavem baterie nebo s čímkoliv jiným. Jsou většinou součástí dané aplikace, lze ale stáhnout i samostatné widgety, a to v Play Storu.
Wi-Fi - bezdrátová siť, která se používá k propojení počítačů a další elektroniky, případně k přístupu na internet pomocí Hot Spotu. Dosah Wi-Fi signálu může být ve volném prostoru až stovky metrů (záleží na vysílači).
Wi-Fi direct - jedná se o možnost přímého spojení dvou zařízení a možnost přenosu dat mezi nimi. I když je implementována v mnoha zařízeních, ne vždy funguje ideálně. Jedná se však pravděpodobně o nejrychlejší možnost sdílení souborů (rozhodně nesrovnatelně rychlejší než IrDA nebo BT).
WiMAX - zjednodušeně se jedná o upravený Wi-Fi standard zaměřený především na venkovní sítě. Uvažuje se i o jeho zařazení mezi sítě 4. generace jako přenosového standardu pro HSPA.
Wipe - Full Wipe - je něco jako hard reset, Wipenutím smažeme všechna data z telefonu (soubory, kontakty, aplikace atd..). Data z karty ale nevymaže.
Existují další formy Wipu (v překladu vyčištění) jako wipe cache (dočasně existující data při běhu systému), wipe dalvik cache (podobně jako cache), wipe battery stats (info o kapacitě baterie a zobrazování stavu jejího nabití, vymazává se při kalibraci baterie).
WQXGA - zatím nejjemnější rozlišení u Android zařízení - 2560x1600 px. Setkáte se s ním například v tabletu Nexus 10 od Googlu.
WVGA - Wide VGA - displej s rozlišením 800 x 480 pixelů. Jedná se o běžné rozlišení displejů většiny telefonů nižších tříd.

--------------------------------------------------------------------------------

X
XDA - největší portál, kde se soustředí veškeré informace o ROMkách, kernelech, úpravách telefonů a spousty dalších věcí. Pokud hledáte něco na svůj na telefon, zde to jistě najdete. Stránky jsou v anglickém jazyce.
XGA - Extended Graphics Array - rozlišení 1024x768. Displeje tohoto typu najdete i u Android zařízení, ale spíše se jedná o kopie iPadu, který přišel s tímto rozlišením jako první tablet.
Xiaomi - čínský výrobce smartphonů, které se vyznačují skvělým poměrem cena/výkon - např. Xiaomi Mi2S, který má stejný hardware jako Samsung Galaxy S4, porazí ho ve benchmarku a stojí polovinu! Tento výrobce také vyvíjí populární custom ROM s názvem MIUI.
xRecovery - Obdoba CWM, starší, používá jinou formu záloh, které nejsou kompatibilní s CWM. Používalo (používá) se zejména u Xperií roku 2010.
XT9 - vylepšená verze T9, která je vhodná především pro psaní na qwerty klávesnici, funguje ale i na běžné alfanumerické.

--------------------------------------------------------------------------------

Y
Youtube - jeden z největších fenoménů internetu a zároveň služba poskytovaná Googlem (pozor, Google není zakladatelem této služby, koupil ji od Chada Hurleyho). Jedná se o největší internetovou databázi videí na webu.

--------------------------------------------------------------------------------

Z
Záloha telefonu - mnohdy podceňovaná záležitost - nutná pro zachování uživatelských dat i po flashi telefonu. Lze ji provést například pomocí Titanium Backup či jiných aplikací třetích stran.
Živá tapeta - jedná se o zvláštní druh tapety pro Android zařízení, která se chová jako „živá“ - může se hýbat, reagovat na dotek, přizpůsobit se stavu telefonu (čas, teplota, jas atd.).
zRAM - Blokové zařízení ("disk") komprimované v RAM. Používá se zejména pro komprimovaný swap v RAM. Díky tomu se komprimuje část RAM, čímž je dosaženo její větší virtuální kapacity.
ZTE - čínská firma vyrábějící nejen mobilní telefony. Její výrobky se vyznačují solidní kvalitou a přijatelnou cenou. Vyrábí také vyšší řadu smartphonů s názvem Nubia, které nabízí velice dobrou hardwarovou výbavu, ale jsou dražší.


No a to je prozatím vše. Jak jsem ale psal...pokud tu něco chybí, napište mi!

Zdroje: xperia.cz, smartmania.cz, 8910.cz, mobilizujeme.cz, mojandroid.sk
OnePlus 6 / Samsung Gear S3 Classic / iPhone 7 (work) / Shield Tablet

Soukromé zprávy neslouží k dotazům na root, výběr mobilu atd., od toho jsou jednotlivé sekce. Nejsem již na fóru pravidelně a proto již na tyto SZ nereaguji. Díky za pochopení.
Odpovědět

Zpět na „Android - Poradna“