[Recenze] Duolingo - cizí jazyky zábavně a zdarma!

Moderátor: Pomocní administrátoři

Pravidla fóra
Toto fórum slouží ke komunikaci mezi uživateli aplikací, vyměňování si zkušeností a tipů, prezentování profilů a vašich statistik. Můžete zde prezentovat vaše minirecenze a obsáhlejší komentáře k nejrůznějším aplikacím.
Krátké a heslovité komentáře směřujte do download sekcí, kde se nacházejí odkazy na stažení aplikací (sekce Android, iOS, Java, apod.). Jednoduché hodnocení však můžete psát i do této sekce. Pokud budete chtít komentovat některou z aplikací, která se na fóru nachází, je na vás, do které ze zmiňovaných sekcí napíšete (tedy download sekce nebo Pokec o hrách i aplikacích).
Odpovědět
Uživatelský avatar
MONT!
Legenda
Legenda
Příspěvky: 4325
Registrován: pát 20.06.08 19:03
Mobil: OnePlus, iPhone
Tablet: Shield Tablet
Has thanked: 2182 times
Been thanked: 2465 times
Kontaktovat uživatele:

[Recenze] Duolingo - cizí jazyky zábavně a zdarma!

Příspěvek od MONT! »

Taky už vás někdy napadlo učit se jazyky pomocí aplikací pro smartphony a tablety, ale po nějaké době jste naznali, že to není to pravé ořechové? V této recenzi vám představím aplikaci Duolingo, která vás naučí cizí jazyk snadno, zábavně a pokud chcete, tak i nevtíravě :D

Úvod

Celý název aplikace zní Duolingo: Výuka jazyků zdarma. Jak už název napovídá, aplikace je k dispozici kompletně zdarma, navíc neobsahuje vůbec žádné reklamy ani mikrotransakce za reálné peníze!!! Zní to až neuvěřitelně a sám vlastně nevím, jak autoři na aplikaci vydělávají. Není tedy vlastně důvod, proč Duolingu nedá šanci, navíc hodnocení 4,6 v Play Storu je více než dobré. Za zmínku rozhodně stojí, že aplikace si vystačí jen se skromným počtem oprávnění, což se taky cení. Velkou výhodou je také fakt, že appka je dostupná pro Android, iOS i Windows Phone, tedy na všechny primární mobilní platformy. Recenze se bude týkat hlavně androidí verze, proto se mohou na jiné platformě (především na WP) některé detaily lišit. Kromě mobilních platforem můžete využít i webové verze Duolinga na adrese:

Kód: Vybrat vše

https://cs.duolingo.com/
Na mobilní zařízení si můžete aplikaci stáhnout z následujících odkazů (výjimečně mimo CODE 8-) ):
Obrázek Obrázek Obrázek
Začínáme

Po spuštění vás přivítá uvítací obrazovka, která stručně shrnuje základní principy Duolinga, především naučit vás cizí jazyky zábavnou a stručnou formou, a to zdarma. Za zmínku rozhodně stojí fakt, že uživatelské prostředí aplikace je v češtině, což u tohoto typu aplikací není tak úplně běžné. Hned v úvodu narazíme na drobný nedostatek Duolinga – pokud trváte na českém prostředí aplikace, bude vám k dispozici pouze výuka Angličtiny. Ta bude ale předpokládám většině uživatelů stačit. Komu by přece jen nestačila, může si zvolit z velkého množství dalších jazyků, jejich lekce jsou vedeny v anglickém jazyce. Já se chci zdokonalit v Angličtině, proto volím ji.
Následuje dotaz vašeho trenéra Dua (podle názvu appky), jak moc „hecovat“ se chcete v učení hecovat, čemuž odpovídá denní cíl v podobě přibližné doby cvičení. Ta se odvozuje od toho, kolik musíte získat zkušenostních bodů (nebo XP, chcete-li) k dosažení denního cíle. Cíle lze samozřejmě dodatečně upravit. Po zvolení cíle následuje důležitý dotaz – zda jste začátečník nebo už něco málo víte. V případě, že jste úplným nováčkem, aplikace vás provede naprostými základy jazyk (prvně slovíčka a základní časy, pak postupně gramatika a další pojmy). Pro pokročilejší uživatele je nachystán rozřazovací test, který ověří vaše vědomosti a podle toho vám v podstatě odpustí odpovídající lekce a na základě kterého dostanete úroveň a počáteční hodnotu zkušenostních bodů (XP). Po skončení testu se zobrazí výsledky a aplikace vám nabídne založení profilu, aby byla data uložena v cloudu a nepřišli jste tak o postup. Navíc se pak snadno můžete přihlásit na jiném zařízení a pokračovat ve výuce na něm.
Něco málo k profilu

V tomto odstavci napíši jen pár slov k samotnému profilu. Stručné informace zobrazíte klepnutím na možnost „Zobrazit profil“. Zde je zobrazena vaše úroveň a počet XP-ček. Kromě jiného si zde můžete nastavit Sdílení pokroků – můžete tak s kamarády, rodiči, učiteli atd. sdílet váš progress v učení a například motivovat ostatní. Je zde tedy možnost „socializace“ – kdo chce, může to roztroubit do světa, kdo nechce, tak nemusí.
Co se týče samotné správy profilu, ta je odděleně umístěna (možná trochu nelogicky) v Nastavení. Můžete změnit profilovou fotku, název profilu i uživ. jméno, e-mail a heslo. Nachází se zde také již zmíněná možnost změny denního cíle. Dále lze vypnout zvukové efekty, procvičování mluvení a poslechu v lekcích a také se zde nastavují notifikace. V nastavení jsem se setkal s menší chybkou při změně profilové fotky, která se nezměnila ihned, ale bylo nutné za nastavení vyjet a vrátit se do něj zpět…pak už byla nastavena nová fotka. Jedná se ale o zanedbatelnou drobnost.
Procvičujeme

Po úvodním testu vás přivítá obrazovka s lekcemi, které jsou dostupné, přičemž se automaticky nacházíte v záložce „Výuka“. Kromě ní jsou zde záložky Přátelé a Obchod. V Profilu můžete porovnávat svůj pokrok s přáteli - ty můžete volit ze všech uživatelů Duolinga (!) nebo je můžete pozvat pomocí e-mailu. Poslední záložkou je Obchod. Na první pohled by se mohlo zdát, že zde čekají protivné mikrotransakce, naštěstí tomu tak není. Za lingoty (virtuální měna, kterou získáte jedině učením, nelze je koupit) si můžete vylepšit vzhled Dua (pamatujete? Vašeho trenéra ;)) – je to drobnost, která potěší, navíc je to gratis, teda vlastně tvrdě vydřené absolvováním lekcí.
Symboly lekcí jsou vyvedeny v jednoduchých, ale výstižných grafických kulatých ikonkách, které se liší barvami. Oranžové ikonky znázorňují již splněné lekce, červené ikonky aktuální lekce, které na vás čekají, šedé pak ty, ke kterým byste se měli postupně propracovat. Po rozkliknutí lekce se zobrazí dostupné „podúrovně“ – jejich počet se liší v závislosti na obtížnosti jednotlivých lekcí (mohou být 2, ale také jich může být 10 a více). Lekce jsou logicky seřazeny od těch naprosto základních (základní fráze, jídlo, zvířata atd.) až po velice konkrétní a složitější témata (politika, věda, umění, obtížnější gramatika i časy atd.).
Jednotlivé podlekce obsahují vždy několik úkolů. Postup úrovní je zobrazen procentuálním ukazatelem v horní části obrazovky, pod nímž se vždy nachází zadání úkolu a možnosti. Nejde ale přitom jen o obvyklé překlady slov nebo vět, je zde také poslech a v některých případech musíte i správně zopakovat přehranou větu do mikrofonu. Klepnutím na ikonku repráčku se věta přehraje, takže není nutné se stresovat, že na poprvé si nejsme jistí. Duolingo myslí na možné nepříjemné okolnosti a pokud nemůžete zrovna mikrofon použít, jde zvolit, že nemůžete mikrofon zrovna použít. Úkoly tohoto typu se pak na hodinu vypnou…chytré.
Vaše odpovědi jsou vyhodnoceny jako špatné, obsahující překlep, a správné (případně se zobrazí i další správné možnosti). Splnit jednu úroveň trvá v závislosti na zkušenostech uživatele většinou od 5 do 30 minut. Při plnění úkolů jsou často používány také obrázky. Během úkolu se často zobrazují také nová slovíčka (žluté písmo včetně podtržení) – pokud na ně klepnete, zobrazí se jejich význam.
V okně s hodnocením úkolu je možné kliknout na bublinu s číslem, čímž se dostaneme do diskuze ke konkrétní otázce (vhodné, pokud uděláte chybu nebo si nejste jistí, do diskuze můžete přispět také vy), případně po klepnutí ikonku vlajky můžeme nahlásit tvůrcům chybu v daném úkolu. Kdo se cítí sebevědomě, může jednotlivé lekce přeskočit a vydat se rovnou zkratkou, která shrnuje všechny zásadní úkoly z předešlých lekcí. 8-) Zde ale můžete na rozdíl od běžných lekcí udělat jen tři chyby (znázorněno třemi srdíčky), jinak musíte test dělat znovu.
Závěr

Duolingo opravdu plní to, co slibuje. Naučí vás jazyky nenásilnou a zábavnou formou, navíc úplně zdarma! Obtížnost lekcí je přiměřená a odpovídá zlepšování vědomostí. Vývojáři vydávají navíc pravidelné aktualizace, které opravují drobné chybky v překladech a další věci. Velkým plusem je naprostá absence reklam, čímž aplikace šetří také baterku. Jako velkou výhodu vidím možnost diskuze u jednotlivých otázek, v diskuzi navíc často odpovídají sami tvůrci aplikace, nutno podotknout, že velmi zkušeně, stručně, jasně a trpělivě. Pochvalu si tvůrci rozhodně zaslouží i za to, že aplikace je dostupná i na trochu opomíjenou platformu Windows Phone.
Aplikace není vzhledem k její dostupnosti prakticky co vytknout, ve funkčnosti jsem narazil pouze na jednu drobnou chybku při nastavení profilové fotky. Jistě, v úkolech se občas sporným situacím nevyhnete, díky možnosti diskutovat se však můžete ujistit, co je správně, a to je opět další plus.
Jediný větší zádrhel je s komentáři, které napíšete do diskuze. E-mailem sice dostanete notifikaci, že na vás komentář někdo zareagoval, v aplikaci se o tom bohužel žádným způsobem nedozvíte, musíte zapnout webové rozhraní, proto 5 % z hodnocení dolů :D
Appku používám pár dní a jsem s ní naprosto spokojen, plní svůj účel perfektně a pokud navíc přes den zapomenu na cvičení, upozorní mě notifikací na to, že bych si měl pár lekcí na splnění cíle prolouskat. Duolingu nemám prakticky co vytknout a mohu ho všem jedině doporučit, i úplným začátečníkům. Když je naprosto zdarma, proč to nezkusit? 8-)

Testováno na LG G3 a Shield Tabletu[/i]
OnePlus 6 / Samsung Gear S3 Classic / iPhone 7 (work) / Shield Tablet

Soukromé zprávy neslouží k dotazům na root, výběr mobilu atd., od toho jsou jednotlivé sekce. Nejsem již na fóru pravidelně a proto již na tyto SZ nereaguji. Díky za pochopení.
Odpovědět

Zpět na „Recenze a diskuze o aplikacích“